Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Suudi Arabistan'a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan'ı İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çağırdı.
  • İHA
  • 14.10.2020 - 18:48
  • Güncelleme : 14.10.2020 - 18:48
  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Suudi Arabistan'a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah Al Suud'u ABD Dışişleri Bakanlığı binasında ağırladı.

  Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel güvenlik konuları ele alındı. İbrahim Anlaşması'nı (Abraham Accords) gündeme getiren Bakan Pompeo, Suudi Arabistan'ı İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda düşünmeye çağırdı. Pompeo ayrıca, Washington'un Suudi Arabistan'a yönelik "güçlü bir silah satışı programını" desteklediğini ifade etti.

  "SUUDİ ARABİSTAN'IN İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ NORMALLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNECEĞİNİ UMUYORUZ"

  Pompeo, "Suudi Arabistan'ın da ilişkilerini normalleştirmeyi düşüneceğini umuyoruz ve İbrahim Anlaşmalarının başarısında bugüne kadar elde ettikleri yardım için onlara teşekkür etmek istiyoruz" diyerek Suudi Arabistan'ın Filistin yönetimini de İsrail ile müzakerelere geri dönmeye teşvik edeceğini umduğunu dile getirdi. Pompeo, "Bölgede, ülkelerin İran'ın etkisine karşı koymak ve refah sağlamak için bölgesel iş birliği ihtiyacını haklı olarak kabul etmeleri değişen bir dinamiği gösteriyor" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dan Suudi Arabistan a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı #1

  SUUDİLER, FİLİSTİNLİLERLE BARIŞ SAĞLANANA DEK DİPLOMATİK BAĞ KURULMAYACAK DEMİŞTİ

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Ağustos ayında söz konusu anlaşmaya yönelik yaptığı açıklamada, "Krallık, İsrail'in Filistin topraklarını ilhak etmek için herhangi bir tek taraflı hareketinin iki devletli çözümü baltaladığını düşünüyor" ifadelerini kullanarak Suudi Arabistan'ın Filistinlilerle barış sağlanana kadar İsrail ile diplomatik bağlar kurmayacağını ifade etmişti.

  İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinin bir koşulu olarak uluslararası anlaşmalar temelinde Filistinlilerle barış sağlanması gerektiğini belirten Faysal, "Bu gerçekleştiğinde her şey mümkün" diye konuşmuştu.

  Öte yandan geçtiğimiz 15 Eylül'de İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında ABD’nin arabuluculuğu ile imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının ardından ABD, bölgedeki diğer ülkeleri de anlaşmaya katılma konusunda ikna etmeye çalışıyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dan Suudi Arabistan a İsrail ile ilişkileri normalleştirme çağrısı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir