Euro
14.8918
-4.09%
Dolar
13.1411
-3.88%
Altın
766.44
-1.58%
Borsa
1.855
2.5%
Bitcoin
759.836
1.30%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü

  ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü

  ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği bölgeyi ziyaret etti.
  • AA
  • 13.01.2018 - 10:43

  ABD'nin PYD/PKK ile münasebetsiz ilişkisi devam ediyor. YPG'yi, DEAŞ'ı bitirme adı altında silahlandıran ABD, bu sefer de PYD/PKK'nın işgal ettiği Suriye topraklarına, Dışişleri heyetiyle çıkartma yaptı.

  ABD Dışişleri Bakanlığından bir heyet, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki yerleşimleri ziyaret etti.

  ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü #1

  PKK'LI TERÖRİSTLER İLE GÖRÜŞTÜLER

  Max Martin başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti dün PYD/PKK'nın sözde eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil, Kandil'den gelen örgüt elebaşları Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt'le görüştü.

  SURİYE'DE FEDERAL SİSTEM KURULSUN İSTEĞİ

  Görüşmede terör örgütü mensupları, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini iletti.

  Heyet daha sonra Aynularab'a (Kobani) geçerek, PYD/PKK'nın paravan örgütü SDG'nin sözde genel komutanı Şahin Cilo kod adlı Ferhad Abdi Şahin ile toplantı yaptı.

  ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü #2

  TÜRKİYE'DEN NET AFRİN MESAJI

  PKK'lı teröristlerin muhattap alınarak ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerince görüşmeler yapmasına Türkiye bir açıklama yapmadı, ancak yaptığı icraat ile tavrını net bir şekilde ortaya çıktı

  Görüşmenin yapıldığı saatlerde PKK'nın Suriye yuvası olan Afrin, Türk Obüsleri ile vurularak dümdüz edildi. Öğleden sonra PYD'nin bulunduğu bölgeye peş peşe gerçekleşen atışların sesleri, Reyhanlı ilçe merkezi ve Cilvegözü sınır kapısından da duyuldu.

  Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PKK'lı tavırlar içerisinde bulunulacak her bir hareket karşısında daha önce "vurduk mu oturturuz" sözleriyle konunun hassasiyetine değinmişti.

  PKK BÖLGEYE YERLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

  ABD heyeti, terör örgütünün Rakka'nın yönetimini sivillerdeymiş gibi göstermek amacıyla kurduğu Rakka meclisi üyeleriyle de bir araya gelerek, harabeye dönen kentin yeniden inşasını görüştü.

  Kandil kadrosunun öne çıkan isimlerinden Cilo, PYD/PKK adına uzun süredir silahlı eylemleri yönetiyor. Amerikalı yetkililer saha operasyonlarını, büyük ölçüde Cilo üzerinden yürütüyor.

  Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kuruluşu SDG'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, yaptığı açıklamada, "Cilo ile ABD yönetimi arasında tam bir koordinasyon olduğunu" söylemişti.

  Martin, ABD'yi Türkiye ve Rusya'nın inisiyatifiyle düzenlenen Astana toplantılarında temsil eden Amerikan heyetini de yer almış, ancak son toplantıya katılmamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir