Euro
9.983
0.03%
Dolar
8.4038
-0.01%
Altın
489.33
0.06%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
323.559
-2.13%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  ABD, Hong Kong'daki seçimlerin ertelenmesini kınadı

  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, seçimlerin düzenlenmemesi halinde Hong Kong'un, komünist kent olma yolunda ilerleyeceğini savundu.
  • AA
  • 02.08.2020 - 08:51
  • Güncelleme : 02.08.2020 - 08:51
  ABD, Hong Kong'daki seçimlerin ertelenmesini kınadı

  Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 31 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Bugün yapmak zorunda olduğum duyuru, son 7 ay içinde vermem gereken en zor karar." dedi.

  Hükümetin, artan koronavirüs vakaları nedeniyle 6 Eylül'de yapılması planlanan Yasama Konseyi seçimlerini 1 yıl erteleyeceğini duyuran Lam, "Hakkaniyet ve kamu güvenliğiyle sağlık konusunu garanti altına almak istiyoruz ve seçimin açık, adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız. Dolayısıyla bu karar, esastır." değerlendirmesinde bulundu.

  ABD, HONG KONG KARARINA TEPKİLİ

  ABD yönetimi, Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin 1 yıl ertelenmesini kınayarak, yetkililere kararlarını gözden geçirme çağrısı yaptı.

  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, Hong Kong'daki Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesini değerlendirdi.

  Bu kadar uzun süreli erteleme için geçerli bir neden olmadığını vurgulayan Pompeo, "Muhtemeldir ki Hong Kong bir daha asla hiçbir şey ya da hiç kimse için oy kullanamayacak." ifadesini kullandı.

  ABD, Hong Kong daki seçimlerin ertelenmesini kınadı #1

  Carrie Lam

  "KARARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN"

  Pekin yönetiminin Hong Kong halkına ya da uluslararası topluma verdiği sözlere uyma niyeti olmadığını kaydeden Pompeo, "Hong Kong halkı, uzun yıllardır özgür ve adil seçimlere yönelik arzu ve yeteneklerini göstermiştir. Hong Kong makamlarını kararlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  "ÇİN'DEKİ BAŞKA BİR KOMÜNİST KENT OLMA YOLUNDA..."

  Pompeo, Hong Kong'daki seçimlerin bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu seçimler düzenlenmezse ne yazık ki Hong Kong, Çin'deki başka bir komünist kent olma yolunda ilerlemeye devam edecektir." ifadesini kullandı.

  Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany de Hong Kong yönetiminin kararını kınadıklarını bildirmişti.

  ABD, Hong Kong daki seçimlerin ertelenmesini kınadı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir