Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
392.075
-8.12%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  ABD Merkel'den öncesini de dinlemiş

  Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (NSA) Merkel'i dinlemesinin ortaya çıkmasıyla başlayan kriz süreceğe benziyor.
  • Ajanslar
  • 09.07.2015 - 09:09
  ABD Merkel'den öncesini de dinlemiş

  ABD Merkel den öncesini de dinlemiş #1

  Bir süre önce ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Avrupa ülkelerinin liderlerini yıllardır dinlediği ortaya çıkmıştı. 6 yıl boyunca 3 Fransa Cumhurbaşkanı'nı da dinlediği ortaya çıkan NSA'nın, Almanya Başbakanları'nı da çok uzun süredir dinlediği anlaşıldı.

  Yunanistan’da pazar düzenlenen referandum ve kemer sıkma politikalarına ‘Hayır’ denmesi sonrası çekilen fotoğraflarında deyim yerindeyse çöktüğü görülen Almanya Başbakanı Angela Merkel’e diğer bir darbe de kendisini son dönemde hiç ‘yalnız bırakmayan’ WikiLeaks’ten geldi.

  125 TELEFON NUMARASI VAR

  Sputnik'in haberine göre; WikiLeaks’in ifşa ettiği yeni belgeler, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) 10 yılı aşkın bir süredir Merkel ile selefleri Gerhard Schröder (1998-2002) ve Helmut Kohl’u (1982-1998) dinlediğini ortaya çıkardı. Belgelerde, üst düzey Alman yetkililerine ait 125 telefon numarası da yer alıyor. Listede Merkel’in büro şefi ve en güvendiği kişi Beate Baumann, istihbarat servislerinden sorumlu bakan Peter Altmaier ile selefi Ronald Pofalla, istihbarat servislerinin koordinasyonundan sorumlu müsteşar Klaus-Dieter Fritsche ve Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder’in güncel telefon numaraları ile Merkel’in en azından 2013’ün sonuna kadar kullandığı cep telefonu numarası da bulunuyor.

   

  ABD Merkel den öncesini de dinlemiş #2

  AVRO PLANLARINI DA DİNLEMİŞLER

  Bu arada WikiLeaks’in açıkladığı diğer iki belge, Merkel’in Abu Dabi Veliaht Prensi Şayk Muhammed bin Zeyid el Nuheyyen ile İran konulu yazışmalarının ve Euro Bölgesi’nde 2011’de yaşanan ekonomik krize yönelik planlarının da izlendiğini ortaya koydu. WikiLeaks geçen hafta da NSA’nın yıllardan beri ekonomi, maliye ve tarım bakanlıklarındaki üst düzey yetkilileri ve bakanları dinlediğini öne sürülmüş, bunun üzerine ABD’nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson Başbakanlığa çağrılmıştı.

  ASSANGE: YENİDEN SORUŞTURMA AÇILMALI

  Nitekim WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, yaptığı yazılı açıklamada, "NSA’nın Alman topraklarındaki izleme faaliyetlerine ilişkin yeterince kanıt var. Soruşturmanın yeniden açılmasının zamanı geldi" ifadelerini kullandı. Almanya Federal Savcılığı 12 Haziran’da NSA’in Merkel’in cep telefonunu dinlediği yönündeki iddia hakkında açılan davada takipsizlik kararı vermişti.

  İNGİLTERE DE ALMANYA-BRICS GÖRÜŞMESİNİ TAKİBE ALMIŞ

  Öte yandan WikiLeaks’in Almanya’yla ilgili dünkü ifşaatı bunlarla sınırlı kalmadı. İngiltere istihbarat servislerinin 2011’deki ekonomik krizde Yunanistan’ın çıkmazdan kurtarmak için BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkeleri ile yaptığı işbirliği görüşmelerini izlediği öğrenildi. Adı açıklanmayan ama NSA’in müttefiki İngiltere Devlet İletişim Birimi (GCHQ) olduğu tahmin edilen birimin, Almanya AB İşleri Direktörü Nikolaius Meyer- Landrut’un BRICS tarafından finanse edilen bir kurtarma planını görüştüğü telefon görüşmeleri dinlendi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir