Petrol
111.41
-0.56%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
483.652
1.51%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  ABD, Rusya'ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek

  ABD, Rusya'ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek

  Jen Psaki, Biden'ın Rusya'ya, süresi şubatta bitecek New START anlaşmasını 5 yıl daha uzatma teklifinde bulunmayı planladığını açıkladı.
  • AA
  • 22.01.2021 - 04:29
  • Güncelleme : 22.01.2021 - 08:59

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki,  Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında yeni yönetimin Rusya ile ilgili politikalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

  "ABD NEW START'I 5 YIL DAHA UZATMA NİYETİNDE"

  Biden'ın Stratejik Silahları Azaltma Antlaşması'nı (New START) uzatmayı planladığına ilişkin iddialara yanıt veren Psaki, "ABD'nin New START'ı 5 yıl daha uzatma niyetinde olduğunu teyit edebilirim." diye konuştu.

  ABD, Rusya ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek #1

  "RUSYA'NIN NÜKLEER GÜCÜNÜ KISITLAYAN TEK ANLAŞMA"

  Psaki, Biden'ın bu anlaşmayı ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun bulduğunu belirterek, "New START, Rusya'nın nükleer gücünü kısıtlayan tek anlaşma." değerlendirmesinde bulundu.

  Rusya'ya yönelik genel politikayla ilgili ise Psaki, "Rusya ile ABD'nin çıkarları doğrultusunda çalışsak da bu ülkeyi pervasız ve hasım eylemlerinden dolayı sorumlu tutacağız.

  Biden, İstihbarat Topluluğuna Solar Winds siber saldırısı ve Rusya'nın 2020 seçimlerine müdahalesi konusunda çalışma talimatı verdi.

  Aynı şekilde, Rusya'nın Aleksey Navalnıy'a yönelik kimyasal saldırı düzenlediği ve Afganistan'daki Amerikalı askerlerin öldürülmesi için Taliban'a para teklif ettiği iddialarını da araştıracağız." ifadelerini kullandı.

  ABD, Rusya ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek #2

  UZATILMASI NATO VE RUSYA'YI MEMNUN EDECEK

  Eski Başkan Donald Trump'ın karşı çıktığı ve seçildiği takdirde yenilemeyeceğini belirttiği anlaşmanın süresinin uzatılmasının, hem NATO'yu hem de Rusya'yı memnun edeceği ifade ediliyor.

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkeye de "New START'ı uzatmaları" çağırısında bulunmuştu.

  5 ŞUBAT'TA GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRİYOR

  5 Şubat 2010'da Eski ABD Başkanı Barack Obama ile Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev tarafından imzalanan New START Antlaşması, 5 Şubat'ta geçerliliğini yitiriyor.

  ANLAŞMA GEREĞİ NÜKLEER SİLAH BAŞLIKLARININ SAYISI 1.550'YE İNİYOR

  Antlaşma, Rusya ve ABD'nin konuşlu nükleer silah başlıklarının sayısını 1.550'ye indirmesini şart koşuyor.

  ABD Senatosu, 2010'da ABD'nin karada konuşlu füzeler, kıtalararası balistik füze kapasiteli denizaltılar ve nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarından oluşan üç kademeli nükleer gücünü modernize etmesi karşılığında, Obama'nın imzaladığı antlaşmayı onaylamıştı.

  ABD, Rusya ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek #3

  ABD İLE RUSYA ARASINDAKİ SON NÜKLEER SİLAHLARI KISITLAMA ANLAŞMASI

  Trump'ın, Ortak Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Antlaşması'ndan 2 Ağustos 2019'da çekilmesi ile New START anlaşması, "ABD ile Rusya arasındaki son nükleer silahları kısıtlama anlaşması" olarak biliniyor.

  ABD, Rusya ya nükleer silah anlaşmasını 5 yıl daha uzatmayı teklif edecek #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir