ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'den Afganistan'a ziyaret
İHA

ABD’nin yeni Savunma Bakanı Lloyd Austin, üst düzey görüşmelerde bulunmak üzere Afganistan'a gitti.

Austin'i taşıyan uçak, Hindistan ziyaretinin ardından sürpriz bir kararla Afganistan’ın başkenti Kabil’e indi.

Bakan Austin, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile barış konusunu görüştü. Afganistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkedeki mevcut durumun ele alındığı görüşmede, barış süreci masaya yatırıldı.

AFGANİSTAN'DAKİ ABD ASKERLERİNİN ÇEKİLMESİ GÜNDEMDE

Lloyd Austin, Afganistan'da artan şiddet olaylarından dolayı kaygılı olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Gani de barış için ülkede yaratılan fırsatı en iyi şekilde değerlendireceklerini belirtti.

Şubat 2020’de Donald Trump yönetimi ve Taliban arasında varılan anlaşmaya göre, ABD’nin 1 Mayıs’a kadar Afganistan’daki birliklerini çekmesi gerekiyor.

Amerikalı bakanın, ziyareti sırasında bu anlaşmayı değerlendirmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'den Afganistan'a ziyaret

"BIDEN KARAR VERMEDİ"

Austin, dün Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bildiğim kadarıyla, Başkan Joe Biden, ABD askerlerinin Afganistan'dan ne zaman çıkarılacağı konusunda herhangi bir karar vermedi veya bir açıklama yapmadı." dedi.

ABD-TALİBAN ANLAŞMASI

Afganistan'da en büyük yabancı askeri varlığa sahip ülke olan ABD, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde, Taliban ile Katar'ın başkenti Doha'da anlaşma imzaladı.

Trump yönetimi, NATO içinde istişare etmeden ve müttefiklerine danışmadan 29 Şubat 2020'de yaptığı anlaşmayla 1 Mayıs 2021'e kadar Afganistan'daki tüm yabancı güçlerin ülkeden ayrılacağı taahhüdünde bulundu. Taliban da buna karşılık çekilmeye kadar yabancı güçlere saldırmamayı taahhüt etti.

Geçen bir yıl zarfında, Afganistan hapishanelerinden yaklaşık 5 bin Taliban mahkumu tahliye edildi, Taliban'ın esir tuttuğu 1000 kişi serbest kaldı ve ABD de asker sayısını önemli ölçüde azalttı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'den Afganistan'a ziyaret

3 BİNDEN FAZLA SİVİL YAŞAMINI YİTİRDİ

Anlaşma, yalnızca yabancı güçlere saldırmama şartı getirdiği için Taliban, Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine devam etti. Ülkede Taliban'ın üstlenmediği çok sayıda başka şiddet olayları da yaşandı. Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonuna (UNAMA) göre, ABD ile Taliban arasında barış anlaşmasının imzalanmasından geçen süreçte 3 binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Afgan yönetimi ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah gibi aktörlerin de içinde bulunduğu kesimi nitelemek için kullanılan "Cumhuriyet" tarafı ise Taliban'ın Doha anlaşmasına uymadığını ve El Kaide ilişkisinin devam ettiğini yinelemeye devam etti.

Afgan tarafları, Doha'da Eylül 2020'de başlayan ve ocak ayında ilk turu tamamlanan müzakerelerde usul ve yönteme ilişkin uzlaşı sağladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'den Afganistan'a ziyaret

AFGANİSTAN'IN ŞARTI

Ancak, 22 Şubat'ta tekrar başlayan müzakerelerde içerik kısmına geçilemedi. Kabil yönetimi, öncelikle Taliban'ın eylemlerini sonlandırmasını ve kapsamlı ateşkese gidilmesini şart koşuyor.

Taliban ise ABD ile yaptığı Doha anlaşmasına uyarak yabancı güçlere saldırmadığını vurguluyor ve takvimin işletilmesini istiyor.

Yabancı güçlerin 1 Mayıs 2021'e kadar ülkeden ayrılması, bir geçiş yönetimi kurulması, mahkumların serbest bırakılmasını talep eden Taliban, lider kadrolarının BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütü ve terörist şahıslar listelerinden çıkartılmasını bekliyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)