Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.673
-3.18%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  ABD sivil kayıplarla ilgili bilgileri açıklayacak

  ABD yönetimi, terörle mücadelede 2009'dan bu yana operasyonlarda ne kadar sivilin hayatını kaybettiği bilgisini kamuoyuyla paylaşacak.
  • AA
  • 07.03.2016 - 23:38
  ABD sivil kayıplarla ilgili bilgileri açıklayacak

  ABD sivil kayıplarla ilgili bilgileri açıklayacak #1

  Başkan Barack Obama yönetiminin adımını, Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyinde katıldığı panelde açıkladı.

  ABD’nin güvenliği ve yönetimin terör örgütü DAEŞ’e karşı yürüttüğü stratejiye ilişkin konuşan Monaco, dünyanın neresinde olursa olsun terör örgütleriyle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

  DAEŞ ile mücadelede kapsamında Suriye ve Irak’ta bugüne kadar yaklaşık 10 bin hava saldırısı gerçekleştirildiğini anlatan Monaco, saldırılarda sivil kayıpların yaşanmasını önlenmeye yönelik her türlü hassasiyetin gösterildiğine dikkati çekti.

  "BAŞKAN OBAMA'NIN ŞEFFAFLIK SÖZÜ VAR"

  Monaco, hava saldırılarda istenilmeyen sivil kayıpların yaşanabildiğini de vurgulayarak, Obama yönetiminin göreve geldiği 2009 yılından itibaren "aktif çatışma alanlarının dışındaki yerlerde" insanlı ve insansız hava saldırılarında yaşanan kayıplara ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Monaco, şunları kaydetti:

  “Tüm bu hava saldırılarında, yetkililerimiz sivil kayıpların yaşanmasını önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Başkan Obama’nın da bu konudaki şeffaflık sözü doğrultusunda, yönetimin gelecek haftalarda 2009 yılından bu yana aktif çatışma alanlarının dışındaki yerlerde yaşanan ölümlere ilişkin değerlendirmesini açıklayacağımızı sizlere bildirebilirim.”

  Saldırıların neden olduğu kayıplara yönelik rakamların yıllık olarak açıklanacağı bilgisini veren Monaco, terörle mücadele eylemlerinin meşruluğu noktasında daha geniş şeffaflığın müttefiklerinin desteğini kazanmak için önemli olduğunu vurguladı.

  Monaco, bir soru üzerine rakamların “aktif çatışma alanlarında” yaşanan ölümleri kapsamayacağının altını çizdi.

  ABD, özellikle Afganistan’ın yanı sıra Pakistan, Yemen, Libya, Somali, Irak ve Suriye’deki hava saldırılarında son yıllarda birçok sivil ölümlere neden olmakla eleştiriliyordu.

  TWİTTER'DAN DAEŞ OPERASYONU

  Lisa Monaco, terörle mücadele kapsamında teknoloji firmalarında da birçok sorumluluklar düştüğünü vurgulayarak, son dönemde Facebook, Twitter ve Youtube gibi firmalarla yaptıkları işbirliğinden söz etti.

  DAEŞ’in “çarpık ideolojilerini” dijital dünyada da serbestçe yaymalarının önüne geçmek için çabaladıklarını anlatan Monaco, “Twitter son 6 ay içerisinde DAEŞ ile bağlantılı 125 bin hesabı askıya aldı” bilgisini verdi.

  Monaco, bu tür firmaların terörle mücadele kapsamında kendilerine yardımcı olmayı sürdürmesini istediklerini aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir