Petrol
79.59
0.30%
Euro
19.4871
-0.13%
Dolar
18.6316
-0.02%
Altın
1.061
0.03%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
320.877
-0.31%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  ABD, Suriye ve Irak'ta İran'a ait üsleri vurdu

  ABD, Suriye ve Irak'ta İran'a ait üsleri vurdu

  ABD Savunma Bakanlığı, İran'a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah örgütüne ait Irak ve Suriye'deki 5 hedefi vurduğunu açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 30.12.2019 - 08:29

  ABD Savunma Bakan Yardımcısı Jonathan Hoffman, yapılan hava saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

  ABD, Suriye ve Irak ta İran a ait üsleri vurdu #1

  ABD: SAVUNMA SALDIRILARI YAPTIK

  Ketaib Hizbullah (KH) örgütünün Irak'taki Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü'nün (CJTF-OIR) bulunduğu üslere düzenlediği saldırıya misilleme yaptıklarını belirten Hoffman, şu ifadeleri kullandı:

  "ABD kuvvetleri, Irak ve Suriye'deki beş KH tesisine karşı, örgütün saldırı düzenleme yeteneğini azaltacak hassas savunma saldırıları gerçekleştirdi. Bu tesisler arasında, silah depoları ve KH'nin OIR koalisyon güçlerine saldırı planlamak ve yürütmek için kullandığı komuta ve kontrol merkezleri de vardı."

  KH örgütü, Irak'ın Kerkük bölgesinde bulunan koalisyon güçlerine ait bir üsse saldırmış, atılan 30'un üzerinde roket sonucunda bir Amerikan vatandaşı hayatını kaybederken, dört Amerikan askerinin yanı sıra iki Irak askeri de yaralanmıştı.

  ABD, Suriye ve Irak ta İran a ait üsleri vurdu #2

  25 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANDI

  Irak'ın batısındaki Enbar vilayetinde konuşlanan Haşdi Şabi askeri üssüne ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında, ölenlerin sayısı 25'e yükseldi.

  Haşdi Şabi Harekat Dairesi Başkanı Cevad Rubayavi, yaptığı yazılı açıklamada, Enbar'daki askeri üslerine ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında 25 kişinin öldüğünü, 51 kişinin yaralandığını belirtti.

  Rubayavi, ağır yaralıların olduğunu, ölü sayısının artma ihtimalinin bulunduğunu vurguladı.

  ABD, Suriye ve Irak ta İran a ait üsleri vurdu #3


  Görüş Bildir