Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
267.279
-0.53%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C
  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Donald Trump'ın görevden alınması sürecinin işletilmemesi durumunda, azil sürecine derhal başlayacaklarını açıkladı.
  • AA
  • 11.01.2021 - 06:33
  • Güncelleme : 11.01.2021 - 09:06

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, meclisteki Demokratlara gönderdiği mektupta, 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump'ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yönteme açıklık getirdi.

  Pelosi, Anayasanın 25. Ek Maddesini işletmesi suretiyle Pence'in Trump'ın görevden alınması sürecini başlatması için pazartesi günü, mecliste bir tasarıyı gündeme getireceklerini belirtti.

  "MECLİS GENEL KURULUNDA KABUL EDECEĞİZ"

  Söz konusu tasarının öncelikle "oy birliğiyle" kabul edilip edilmeyeceğine bakacaklarını kaydeden Pelosi, oy birliğinin sağlanamaması durumunda salı günü tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylayıp kabul edeceklerini bildirdi.

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz #1

  PENCE'E 24 SAAT SÜRE VERİLECEK

  Tasarıda, Başkan Yardımcısı Pence'e, Trump'ın görevden alınması işlemleri için 24 saat süre verileceğini vurgulayan Pelosi, bu sürenin ardından Trump'ın azil sürecine mecliste başlayacaklarını kaydetti.

  Pelosi'nin mektubunda, Trump'ın azline ilişkin oylamanın hangi tarihte yapılabileceğine ilişkin bir detay paylaşılmadı ancak söz konusu oylamanın, 20 Ocak'taki yemin töreninden önce yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  ABD yasalarına göre belli ihlallerden dolayı bir başkanın görevden alınmasına ilişkin süreçte Temsilciler Meclisi, başkana suçlamaları yönelten (impeachment) savcılık makamı, Senato ise başkanın suçlu olup olmadığına karar verilen jüri görevi görüyor.

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz #2

  2019'DA MECLİS TARAFINDAN SUÇLAMALARI KABUL EDİLEN TRUMP, 2020'DE SENATO'DA AKLANMIŞTI

  Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda, 18 Aralık 2019'da yapılan oylamada Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongre'nin işleyişini engellemek" suçlamaları kabul edilmişti. Trump, 6 Şubat 2020'de Senato'da yapılan oylamada her iki suçlamadan da aklanmıştı.

  ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir