Dolar
6.8596
0.0277%
Euro
7.7367
-0.0038%
Altın
1792.95
-0.1125%
Borsa
119338.85
0%
G. Altın
395.619
-0.0888%
Bitcoin
63720.43
0.4315%
24ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 24 C

  ABD uçak gemisinin kaptanı: Askerlerimi karantinaya alın

  Pasifik'teki Guam adasında karantinaya alınan ABD'nin USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Kaptanı Brett Crozier, personelin karaya çıkarılıp karantinaya alınması için yardım talebinde bulundu.
  • AA
  • 01.04.2020 - 08:27
  ABD uçak gemisinin kaptanı: Askerlerimi karantinaya alın

  100'den fazla askerin koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Kaptanı Brett Crozier'in mektubundaki detaylar, Kaliforniya merkezli "The Chronicle" adlı haber sitesinde yer aldı.

  ABD’nin karantinadaki uçak gemisinde salgın yayılıyor VİDEO

  "5 BİN ASKER, GEMİDE KARANTİNA KURALINA UYAMAZ"

  Kaptan Crozier, 4 sayfalık mektubunda, sadece az sayıda askerin Guam Adası'nda karaya indirilip hastaneye kaldırıldığını, ancak gemideki 5 bin civarındaki askerin 14 günlük karantina ve sosyal mesafe kurallarını uygulamasının mümkün olmadığını belirtti.

  Crozier, "Savaş gemisinin kendine has sınırlamalarından dolayı bunu (karantina ve sosyal mesafe uygulamaları) yapamıyoruz. Hastalığın personel arasında yayılması hızlanarak devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  Nükleer kapasiteli uçak gemisinin kaptanı, gemideki salgını durdurmak için "mümkün olan en kısa zamanda tüm personelin gemiden indirilip Guam Adası'nda karantina odalarına alınmasını" istedi.

  ABD uçak gemisinin kaptanı: Askerlerimi karantinaya alın #1

  "SAVAŞTA DEĞİLİZ, DENİZCİLERİN ÖLMESİNE GEREK YOK"

  Crozier, mektubunda, "Savaşta değiliz. Denizcilerin ölmesine gerek yok. Şu anda adım atmazsak en güvendiğimiz unsurumuz olan denizcilerimize olması gerektiği şekilde bakmamış oluruz. Görevdeki bir ABD nükleer uçak gemisinin personelinin çoğunu iki haftalığına karaya indirmek olağanüstü önlem. Ancak bu gerekli bir önlem." değerlendirmesinde bulundu.

  ABD uçak gemisinin kaptanı: Askerlerimi karantinaya alın #2

  "BARIŞ ZAMANI KURALLARI UYGULANSIN"

  Kaptan Croizer, ABD uçak gemisindeki durumun daha önce salgının bulaştığı kruvaziyer gemilerinkinden çok daha kötü olabileceğini çünkü gemide bireysel kabin ve odaların bulunmadığını ifade etti.

  Karantina olmaksızın testlerin de tek başına çözüm olamayacağını ifade eden Croizer, "Savaş şu anda olası değil, barış zamanı kurallarının uygulanması gerektiğini tavsiye ediyorum." dedi.

  ABD uçak gemisinin kaptanı: Askerlerimi karantinaya alın #3

  GÖREVDEKİ PERSONELİN KARAYA ÇIKMASI YASAK

  ABD savaş gemilerinin görevde iken personelini karaya çıkarmasının askeri kurallara aykırı olduğu ve daha önce böyle bir talebin Amerikan ordusunda söz konusu olmadığı belirtiliyor.

  ABD Donanması Genel Sekreter Vekili, konuyla ilgili CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, mektuptan bugün haberdar olduklarını ve Donanmanın gemideki tüm personelin karaya çıkarılmasına izin verebileceğini ancak Guam adasında yeterince yatak bulunmadığını dile getirdi.

  Görüş Bildir