Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
291.435
2.15%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  ABD'de askerler sokağa indi

  Siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan isyan, sokağa çıkma yasağına rağmen dinmeyince bölgeye askerlerin konuşlandırılması emri verildi.
  • 19.08.2014 - 08:53
  ABD'de askerler sokağa indi

  ABD de askerler sokağa indi #1

  ABD’nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde geçen hafta bir polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown için başlayan siyahi isyan bir türlü bastırılamıyor. Sokağa çıkma yasağının dinlenmemesi üzerine olaylar büyüdü ve askerlere sokağa inme emri verildi.

  SÜKUNET ÇAĞRISI İŞE YARAMADI

  Silahsız gencin ellerini kaldırmasına rağmen 6 yıllık polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesi siyahileri ayağa kaldırmıştı. Polis, yaşananların anlatıldığı gibi olmadığını; gencin olaydan hemen önce bir hırsızlık olayına karıştığını belirtse de öfkeyi dindiremedi. Günlerdir devam eden eylemlerde kullanılan gaz bombaları nedeniyle polise öfke artarak devam etti. ABD Başkanı Obama’nın da ‘sükunet’ çağrısında bulunması yatıştırıcı olmadı.

  SİYAHİ GENÇTE 6 KURŞUN

  ABD’nin en saygın gazetesi New York Times’ın dün manşetten yayınladığı haber olayların daha da büyümesine sebep oldu. Gazete genç kurbanın cesedinde yapılan otopside ikisi kafasında olmak üzere 6 kurşun izine rastlandığını duyurdu. Mermilerin tamamının kurbanın ön kısmına geldiği ve ilk belirlemelere göre yakından olmadığı kaydedildi. Haberin ardından yeniden sokaklara dökülen binlerce siyahi ve onlara destek veren beyaz Amerikalılar, olayın sorumlularının derhal cezalandırılmasını istedi. Göstericilerin arasına karışan molotof kokteylli saldırganlar ve yağmacılar da bölgenin savaş alanına dönmesine sebep oldu. Olayların çıktığı bölgeyi güvenlik çemberine alan polis, buraya halkın ve gazetecilerin girmesini engelledi. Bazı gazetecilerin gözaltına alındığı, daha sonra serbest bırakıldığı da belirtildi.

  OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

  Polisin olayları yatıştırmakta başarılı olamaması sonrası Missouri Valisi Jay Nixon sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etti. Ancak bu bile protestocuları durduramadı. Vali Jay Nixon olayların durulmaması üzerine orduya çağrı yaptı ve “düzen ve sükunetin yeniden sağlanması” amacıyla semte Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdiğini açıkladı. Öteyandan Obama, olayların kızışması üzerine tatilini yarıda keserek Beyaz Saray’a döndü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir