Petrol
85.83
1.88%
Euro
19.3256
0.41%
Dolar
18.6369
-0.01%
Altın
1.056
0.80%
Borsa
4968
0.11%
Bitcoin
319.704
2.00%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  ABD'de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri

  ABD'de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri

  ABD'nin iki önemli partisi Demokratlar liberal, Cumhuriyetçiler ise muhafazakâr olarak bilinir. Ancak iç savaş sırasında durum tam tersiydi.
  • Detay Haber
  • 06.11.2016 - 03:18

  Demokratik Parti kölelik taraftarıyken, Cumhuriyetçi Parti ise köleliğin kaldırılması için kurulmuştu. Tarihçi Erhan Afyoncu, Sabah gazetesindeki köşesinde, Amerikan siyasi tarihine damga vuran iki politik cephenin günümüze kadar nasıl geliştiğini ve değiştiğini yazdı.

  ABD de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri #1

  ABD'Lİ DEMOKRATLARIN TARİHİ LEKESİ: KÖLELİK

  ABD seçimleri yalnızca kendi ülkelerini değil bütün dünyayı meşgul ediyor. Demokratik Parti Hilary Clinton, Cumhuriyetçi Parti ise Donald Trump ile seçimi kazanmak için mücadele ediyor. Bundan 8 yıl önce Barack Obama ilk kez ABD başkanı seçilince başta bizim tatlı su aydınları olmak üzere dünyada birçok kişi tarih bilmedikleri için "Değişim başladı", "Dünya daha iyi bir yer olacak" diye ahkam kesti. Ancak bir şey değişmedi. Hatta birçok şey daha kötüye gitti. Büyük devletlerin genel özelliği bunların şahıs değil sistem devleti olmalarıdır. Bu yüzden ABD'nin bir sistem devleti olduğunu liderlerin bu sistemi değiştiremeyeceğini sadece görüntü değişikliği yapacaklarını unutmamak gerekir.

  ABD de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri #2

  KÖLECİ DEMOKRATLAR, SİYAHLARIN UMUDU OLDU

  Demokratik Parti 1828'de kuruldu. 1850'lerde güneyli demokratlar kölelik yanlısı iken kuzeyli demokratlar köleliğe karşı çıkıyorlardı. Demokratik Parti'den ayrılanlar Whig Partisi ile birlikte 1854'te köleliği kaldırmak için Cumhuriyetçi Parti'yi kurdular. İç Savaşı Kuzeyliler'in kazanmasından sonra uzun süre baskı altında kalan Güneyliler tepkilerini Demokratik Parti etrafında kenetlenerek gösterdiler. Ancak 1929 krizi her şeyi değiştirdi. Bu büyük buhran sırasında başkan olan Demokratik Partili Franklin Roosevelt birçok sosyal reform yapınca ABD'nin siyasi yapısı değişti. Siyahlar ve işçiler demokrat olurken, muhafazakârlar ise Cumhuriyetçi oldu. Demokratik Parti liberal-sol, Cumhuriyetçi Parti ise muhafazakâr tabanda siyaset yapmaya başladı.

  Erhan Afyoncu'nun yazısının tamamı için tıklayın

  ABD de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri #3

  ABD de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri #4


  Görüş Bildir