Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
482.629
-3.12%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  ABD'de gelir adaletsizliği eğitimi vurdu

  Zengin ailelere mensup çocukların aldığı eğitim ile yoksul aile çocuklarına verilen eğitim arasında ortalama 4 eğitim yılı fark var.
  • AA
  • 30.04.2016 - 09:39
  ABD'de gelir adaletsizliği eğitimi vurdu

  ABD de gelir adaletsizliği eğitimi vurdu #1

  ABD'de ilk ve orta öğretim ile ilgili yapılan bir araştırma, zengin ailelerin çocuklarının, fakir aile çocuklarına göre, ortalama 4 eğitim yılı ileride olduğunu ortaya koydu.

  New York Times'ın, Stanford Üniversitesi Eğitim Politikaları Analiz Merkezi'nin yaptığı araştırma sonucunda, ABD'de yoksulların en yoğun yaşadığı yerel bölgelerdeki ilk ve orta derecede eğitim veren okulların, zenginlerin en yoğun yaşadığı bölgelere göre, öğretim seviyesinde ortalama 4 eğitim yılı geride olduğunu ortaya çıkardı.

  Ayrıca, araştırmada, ırk ayrımcılığının yüksek seviyede olduğu şehirlerdeki devlet okullarında, beyaz öğrencilerle diğer etnik kökenli öğrenciler arasında büyük akademik uçurumlar olduğu vurgulandı.

  ABD de gelir adaletsizliği eğitimi vurdu #2

  GELİR SEVİYESİ EYALETLERDE FARK GÖSTERİYOR

  Örneğin, ABD'nin Massachusetts eyaletinin Carlisle bölgesindeki ilk ve orta dereceli okullar, yüzde 84 beyaz, yüzde 13 Asyalı, yüzde 1 siyahi ve yüzde 2 Latin kökenli öğrencilerden oluşurken, bu öğrenciler ABD'nin ortalama eğitim seviyesinden 3,5 eğitim yılı ileride ve bölgenin hane başına ortalama geliri yıllık 198 bin dolar olarak belirlendi.

  Pennsylvania eyaletinin Duquesne City bölgesindeki ilk ve orta dereceli okullar, yüzde 87 siyahi, yüzde 6 Asyalı, yüzde 1 beyaz ve yüzde 1 latin kökenli öğrencilerden oluşurken, bu öğrenciler ABD'nin ortalama eğitim seviyesinden 3,5 eğitim yılı geride ve bölgedeki hane başına ortalama gelir ise yıllık 20 bin dolar seviyesinde görülüyor.

  ZENGİN AİLELER EĞİTİMDE ÖN PLANA ÇIKIYOR

  Araştırma, ayrıca, siyahi ve Latin kökenli öğrencilerin daha çok yoksul ailelerde büyüdüğüne dikkati çekerken, sosyo-ekonomik olarak orta sınıftaki siyah ve Latin kökenli öğrencilerin, kendilerinden daha alt sınıfta bulunan beyaz öğrencilerle aynı bölgelerde yaşadığını ve aynı okullara gittiğini gösterdi.

  Öte yandan uzmanlar, zengin öğrencilerin, eğitim seviyesi yüksek ve varlıklı ailelerden geldiklerini belirterek, bu öğrencilerin aileleri tarafından kreş yıllarından itibaren başarılı olmaları için teşvik edildiğine işaret etti.


  Görüş Bildir