Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.606
-2.94%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  ABD'de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Özel Savcı Mueller'in yürüttüğü Rusya soruşturmasını tamamlamasına izin vermesi talebiyle New York dahil birçok kentte yüz binlerce kişi tarafından gösteriler yapıldı.
  • AA
  • 09.11.2018 - 12:35
  • Güncelleme : 09.11.2018 - 12:35
  ABD'de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü

  Birçok eyalette akşam saatlerinde sokağa çıkan yüz binlerce kişi, Trump'ın Rusya soruşturmasına müdahale etmemesini ve Özel Savcı Robert Mueller'in, Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı yönündeki iddialarına yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına izin vermesini istedi.

  ABD de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü #1

  NEW YORK'TA PROTESTO

  "Hiç kimse hukukun üstünde değildir." sloganı altında düzenlenen protestoların adreslerinden biri de New York oldu. Times Meydanı'nda buluşan binlerce New York'lu 7. Cadde boyunca Union Meydanı'na yürüdü. "Mueller'in üzerinden elinizi çekin" sloganı atarak yürüyen göstericiler, "Anayasayı koruyun", "Mueller'i koruyun", "Trump/Pence gitmeli" ve "Trump hukukun üstünde değil" ifadelerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

  ABD'de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü İZLE

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

  Ayrıca, ABD'deki ara seçimlerden bir gün sonra düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Trump'la tartışan CNN muhabiri Jim Acosta'nın Beyaz Saray akreditasyonun askıya alınmasına da tepki gösteren protestocular, "Basını rahat bırakın" diye slogan attı. Gösteriler esnasında New York polisi de yoğun güvenlik önlemleri aldı.

  ABD de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü #2

  ADALET BAKANI'NIN İSTİFASI FİTİLİ ATEŞLEDİ

  Protestoları tetikleyen asıl unsur ise daha önce Rusya soruşturmasından çekilen Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın önceki gün Trump'ın isteği üzerine istifasını açıklaması oldu. Sessions'ın yerine geçici olarak atanan Matthew Whitaker soruşturmanın boyutunu düşürme çağrısı yapmıştı.

  Trump da dün yaptığı açıklamada, Rusya soruşturmasını istediği zaman sona erdirebileceğini belirterek, "Bunu yapmak istemiyorum çünkü durdurmayı sevmiyorum. Bu soruşturma utanç verici. Hiç başlamamalıydı çünkü ortada bir suç yok." ifadelerini kullanmıştı.

  ABD de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü #3

  ABD de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü #4

  ABD de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir