Euro
15.2354
-0.43%
Dolar
13.5006
-0.05%
Altın
803.8620
0.42%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
508.236
2.75%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  ABD'de korona yardımının 2 bin dolara çıkarılması Senato'ya takıldı

  ABD'de korona yardımının 2 bin dolara çıkarılması Senato'ya takıldı

  ABD Senatosu, Temsilciler Meclisi'nden geçen ve ekonomik destek paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımını 2 bin dolara çıkaran tasarıyı bloke etti.
  • AA
  • 30.12.2020 - 00:21
  • Güncelleme : 30.12.2020 - 08:57

  Amerika Birleşik Devletleri'nde Senato Genel Kurulu'nda yapılan oturumda dün, Temsilciler Meclisi'nde ağırlıklı Demokratlar'ın oylarıyla kabul edilen ekonomik destek paketi gündeme geldi.

  TASARI SENATO'YA TAKILDI

  Demokratlar'ın Azınlık Lideri Chuck Schumer ve Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın gündeme taşıdığı tasarının oylanmasını, Cumhuriyetçi lider McConnell bloke etti.

  McConnell, koronavirüs bağlamında bireylere yapılacak nakit desteğinin artırılması konusunun gündemlerinde olduğunu ve konuyu hızlıca ele alacaklarını belirtti.

  Nakit desteğini artıran yeni bir tasarı sunmayı düşündüklerini kaydeden McConnell, bu tasarıda ABD Başkanı Donald Trump'ın itirazlarına neden olan bazı maddeleri de tasarıya ekleyebileceklerini dile getirdi.

  "Bu süreçte başkan, Kongrenin üstesinden gelmesini istediği üç önemli konunun altını çizdi. Senato, bu konuları bu hafta gündemine getirecektir." diye konuşan McConnell, detayına girmediği maddeleri dikkatle ele alacaklarını vurguladı.

  ABD de korona yardımının 2 bin dolara çıkarılması Senato ya takıldı #1

  DEMOKRATLAR, CUMHURİYETÇİLERİ SUÇLADI

  ABD Başkanı Trump ile McConnell'ı suçlayan Demokratlar ise nakit desteğinin derhal 2 bin dolara çıkarılmamasının Cumhuriyetçiler'in suçu olduğunu savundu.

  McConnell'ın açıklamalarına Twitter hesabından tepki gösteren Trump ise söz konusu tasarının, "bir an önce" Senato'da geçirilmesi gerektiğini belirtti.

  ABD de korona yardımının 2 bin dolara çıkarılması Senato ya takıldı #2

  NAKİT DESTEĞİ OYLAMA ŞARTI

  Demokrat Senatör Sanders ise yaptığı konuşmada, söz konusu nakit desteğinin miktarını artıran tasarının, Senato'da kabul edilmedikçe, Trump'ın veto ettiği 2021 savunma bütçe tasarısının yeniden oylanmasını yavaşlatacağını açıkladı.

  Sanders, milyonlarca Amerikalının 600 dolar yerine 2 bin dolar nakit desteği almasının şu an en öncelikli konu olduğunu kaydederek, "Zaten zor durumda olan çalışanlara sırtımızı mı döneceğiz şimdi? Bu tasarı oylanmadıkça savunma bütçesinin yeniden oylanmasını geciktireceğim." dedi.

  Senato kurallarına göre, bir senatörün bir tasarının oylamasına geçilmesini bloke etme imkanı bulunuyor ancak 60 senatörün lehte oy kullanması durumunda blokaj kalıyor ve oylamaya geçiliyor.

  ABD Başkanı Trump'ın geçen hafta veto ettiği 2021 savunma bütçe tasarısı, dün Temsilciler Meclisinde 3'te 2 çoğunlukla yeniden kabul edilmiş ve Senato'ya gönderilmişti.

  Söz konusu tasarı, Senato'da da 3'te 2 çoğunlukla kabul edilirse Trump'ın veto yetkisini aşarak doğrudan yasalaşacak.

  ABD de korona yardımının 2 bin dolara çıkarılması Senato ya takıldı #3


  Görüş Bildir