Petrol
108.69
-0.38%
Euro
17.6954
-0.74%
Dolar
16.7241
-0.95%
Altın
988.66
-0.35%
Borsa
253
-0.95%
Bitcoin
361.288
-0.30%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  ABD'deki silahlı işgalcilere FBI operasyonu

  Devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını işgal altında tutan protestocularla girilen çatışmada 1 kişi öldürüldü.
  • AA
  • 27.01.2016 - 08:27
  ABD'deki silahlı işgalcilere FBI operasyonu

  ABD'nin Oregon eyaletinde devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını 24 gündür işgal altında tutan silahlı protestoculardan 5'inin gözaltına alındığı, olay sırasında çıkan çatışmada bir şüphelinin öldüğü bildirildi.

  OTOBANDA DURDURDULAR

  Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Oregon eyalet polisinin ortak yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Malheur Yaban Hayatı Koruma Sahası'ndaki işgalin elebaşı Ammon Bundy ve kardeşi Ryan Bundy dahil 5 şahsı, bir otobanda araçlarını durdurarak gözaltına aldığı belirtildi.

  ABD deki silahlı işgalcilere FBI operasyonu #1

  ÇATIŞMADA 1 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Gözaltına alma işlemi sırasında çıkan silahlı çatışmada bir şüphelinin hayatını kaybettiği, bir diğerinin ise hafif yaralandığı ifade edildi. Ölen ve yaralanan şahısların kimliğine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

  Operasyonun işgali sona erdirip erdirmediği de henüz netlik kazanmadı. Gözaltına alınanların, güvenlik güçlerini görevlerini yapmaktan güç kullanarak veya tehdit yoluyla alıkoyma suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi.

  DEVLET ARAZİSİNE İŞGAL

  Koruma sahasının merkez binası, 2 Ocak'tan beri devlete ait arazilerin yönetiminin yerel çiftlik sahiplerine ve ormancılara bırakılmasını talep eden bir silahlı grup tarafından işgal altında tutuluyordu. Federal güvenlik güçleri, bu olaya kadar silahlı işgalci gruba herhangi bir müdahalede bulunmamıştı.

  Oregon Valisi Kate Brown, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, FBI'ya gruba karşı harekete geçme çağrısı yaparak, "Bu kanunsuzluk manzarası ortadan kalkmalı" ifadesini kullanmıştı.

  ABD deki silahlı işgalcilere FBI operasyonu #2

  BABASININ EYLEMLERİ

  İşgalcilerin elebaşı Ammon Bundy'nin babası Cliven Bundy de hükümet karşıtı eylemleriyle biliniyor. Cliven Bundy, otlaklarla ilgili yıllardır süren bir anlaşmazlık kapsamında 1 milyon doları bulan vergi borcunu ödemeyi reddederek 2014 yılında Nevada eyaletinde haftalar süren bir eylem başlatmış ve güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir