Petrol
96.57
0.07%
Euro
18.3032
0.14%
Dolar
17.9097
0.06%
Altın
1.034
0.05%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
418.693
-2.36%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  ABD'den Rusya'ya Kırım uyarısı

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya'nın Kırım için adım atmaması halinde yaptırımların devam edeceğini söyledi.
  • Ajanslar
  • 07.07.2016 - 20:31
  ABD'den Rusya'ya Kırım uyarısı

  ABD den Rusya ya Kırım uyarısı #1

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü. Basına kapalı görüşmenin ardından Poroşenko ve Kerry ortak basın toplantısı düzenledi.

  Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası mekanizmanın oluşmasında ısrar etmeyi sürdürdüklerini belirten Poroşenko, Ukrayna’nın açık, net ve şeffaf bir mekanizma önerisinde bulunduğunu hatırlattı. Poroşenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "OLUŞTURACAĞIMIZ MEKANİZMAYA AB VE ABD DAHİL OLMALIDIR"

  "Oluşturacağımız bu mekanizmaya Avrupa Birliği ve ABD dahil olmalıdır. Buna Budapeşte memorandumunun garantörleri de katılmalıdır. Bu formatı ‘Cenevre Artı’ olarak adlandırmak mümkün. Aynı, Kırım’ın işgalden kurtarılması için yol haritasının belirlenmesi, Kırım Tatar halkının haklarının korunması, yasa dışı gözaltına alınanların serbest bırakılması konuları gibi, hızla bu sürecin organize edilmesi için görüşmelere başlanması gerekir"

  "ABD, UKRAYNA'DAKİ ÇATIŞMALARDA ZARAR GÖRENLER İÇİN 23 MİLYON DOLAR VERECEK"

  Bakan Kerry ise Donbas’ta çatışmalardan zarar görenler için ABD’nin ek yardımda bulunacağını söyleyerek "Bugün Devlet Başkanı Poroşenko’ya söyledim. ABD Ukrayna’nın doğusunda çatışmalardan zarar görenler için ilave 23 milyon dolar verecektir" dedi.

  "RUSYA SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEZSE..."

  ABD’nin Kırım ile ilgili olarak Rusya’ya yaptırımlarını sürdüreceğini vurgulayan Kerry şunları kaydetti: “Rusya, gerilimin sona ermesi için sorumluluklarını yerine getirmezse yaptırımlar devam edecek. Kırım hususunda da aynı şekilde. Kırım hususunda bizim yaptırımlarımız, çözümün gerçekleşmesine kadar devam edecektir. Eğer Rusya gerilimin sona ermesi yolunu seçerse uluslararası toplum bunu alkışlayacaktır. Devlet Başkanı Poroşenko ile işbirliği yapacağız.”

  Kerry “Başkan Obama adına, ABD’nin Ukrayna’nın yanında duracağına emin olmanızı istiyorum” dedi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir