Euro
9.9986
-0.06%
Dolar
8.2786
0.11%
Altın
482.93
0.08%
Borsa
1.428
0.54%
Bitcoin
467.503
-0.98%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Abdulmelik el-Husi: Yemen çöküşe doğru ilerliyor

  Yemen'de Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, ülkesinin çöküşe doğru ilerlediğini söyledi.
  • 21.01.2015 - 02:24
  Abdulmelik el-Husi: Yemen çöküşe doğru ilerliyor

  Abdulmelik el-Husi

  Husi, Ensarullah Hareketi'ne bağlı el-Mesire kanalında yaptığı konuşmada, "Yemen siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından çöküşe doğru ilerliyor" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Hadi'yi "yolsuzluğu himaye etmek, yönetimi de yolsuzluğa batmış olmak ve El-Kaide terör örgütünü silahlandırmakla" suçlayan Hadi, "Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, yolsuzluğu himaye etmesi, barış ve ortaklık konularında ciddiyetsiz davranması nedeniyle ülke bu hale geldi" iddiasında bulundu.

  Anayasa taslağında ivedilikle değişikliğe gidilmesi ve Barış ve Ulusal Ortaklık  Anlaşması'nın uygulanması çağrısı yapan Husi, güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerektiğini ifade etti.

  "YEMEN HALKINA TUZAK KURULDU"

  "Yemen ve halkına tuzak kurulduğunu" dile getiren Husi, "Şimdi yapılması gereken şey, sınırlı bir zaman diliminde, uluslararası toplum ve bölgesel güçlerin de tanıdığı  anlaşmanın uygulanması için çaba sarf edilmesidir" diye konuştu.

  Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin, dün sabah Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. Çatışmalarda 9 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı.

  Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, yönetim ile başkent Sana'ya giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir