Euro
10.8078
0.57%
Dolar
9.3157
0.59%
Altın
530.1
0.7%
Borsa
1.418
0.63%
Bitcoin
577.189
2.66%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C
  Almanya kredi bekleyen Yunanistan için kararını verecek

  Almanya kredi bekleyen Yunanistan için kararını verecek

  Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Merkel'e seslenerek "Ya uzlaşacak ya da bizi gemiden atacak" dedi.
  • 22.06.2015 - 09:35

  Almanya kredi bekleyen Yunanistan için kararını verecek #1

  Euro Bölgesi, temerrüdle karşı karşıya olan Yunanistan için acil toplantı gerçekleştirdi. Brüksel’deki zirveye, Euro Bölgesi ülkelerinin hükümet ve devlet başkanları katıldı.

  Lüksemburg’da perşembe günü yapılan toplantıda kreditörler ile Yunanistan reformlar konusunda anlaşamamıştı. Uluslarararası Para Fonu’nun (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan’ın borçlarının ertelenmesinin söz konusu olamayacağını açıklamıştı.

  "MERKEL İSTERSE ONURLU BİR UZLAŞMAYA VARABİLİR"

  Euro Bölgesi liderler zirvesi öncesinde konuşan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e çağrıda bulunarak, “Ya uzlaşacak ya da bizi gemiden atacak” dedi.  "Almanya Başbakanı önemli bir karar verecek" diyen Varoufakis, şunları kaydetti:

  "Merkel isterse müzakere çözümü arayan bir hükümetle onurlu bir uzlaşmaya varabilir ya da ilkelerine sadık ve reform yolunda Yunan halkına önderlik edebilecek yegane Yunan Hükümetini’ni gemiden atabilir."

  AY SONUNA KADAR ZAMANI VAR

  Komşu’nun haziran ayı sonuna kadar IMF’ye 1.6 milyar euro ödemesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirmesi için de kreditörlerin dayattığı tasarruf tedbirlerine uyarak, 7.2 milyar euroluk kredi dilimini alması gerekiyor.

  TEKRAR TOPLANACAKLAR

  Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, euro bölgesi maliye bakanlarının bugünkü toplantısının sona erdiğini, bakanların bu hafta içinde tekrar toplanacağını açıkladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir