Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.017
-0.23%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Almanya'da Sisi ziyareti protestosu

  Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin gelecek ay başında Almanya’ya yapacağı ziyarete karşı çıkan bir grup Mısırlı Berlin'de gösteri düzenlendi.
  • AA
  • 22.05.2015 - 20:15
  Almanya'da Sisi ziyareti protestosu

  almanya

  Demokrasi için Alman-Mısır Birliği Derneği tarafından Federal Meclis binası önünde düzenlenen gösteriye katılanlar, “Diktatörün Almanya’ya gelmesine hayır”, “General Sisi’ye hayır” ve “Askeri rejime hayır” pankartları ile Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğrafları ve Mısır bayrakları taşıdı.

  Mısır’da yüzlerce kişiye idam cezası verildiğine ve binlerce kişinin cezaevinde tutulduğuna işaret eden göstericiler, Mısır’da iki yıl önce barış ve demokrasi için gösteri yapanların katledildiğini hatırlattı.

  40 BİN KİŞİ ZİNDANLARDA

  Derneğin başkanı Ali Alawady, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demokrasi için çaba gösteren Mısırlıların toplandığını belirterek, “Almanya Başbakanı Merkel, halkına katliam yapan, insan hakları ihlallerinde bulunan ve ifade özgürlüğünü baskı altında tutan diktatörü davet etti. Bu çifte standarttan dolayı şoke olduk. Askeri darbeye karşı düşüncelerini ifade eden 40 bin kişi zindanlarda” dedi.

  Merkel’e ve Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’a ilkelerine sahip çıkmaları çağrısında bulunan Alawady,  Sisiile görüşmesini iptal eden ve ilkesel duruş sergileyen Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'i örnek gösterdi.

  MERKEL'İN DAVETİNİ İPTAL ETMESİ ÜMİTLENİYOR

  Gösteriye katılan Yousuf Yousuf da Mısır’da aralarında darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de bulunduğu çok sayıda kişinin idam cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, “Başbakan Merkel’in davetini iptal etmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

  “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kalbimizden geçenleri konuşuyor. Ben ondan daha iyi konuşamam” diyen Yousuf, diğer ülkelerin maalesef Mısır’daki darbeyi desteklediğini ileri sürdü ve Avrupalıların kendilerine bağımlı bir Mısır istediklerini savundu.

  Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin haziran ayı başında Almanya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Almanya Federal Meclisi Başkanı Lammert, Sisi ile yapacağı görüşmeyi Mısır'daki insan hakları ihlallerinden dolayı iptal etmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir