Petrol
111.2
-0.31%
Euro
16.27
0.94%
Dolar
15.59
0.74%
Altın
917.48
-0.46%
Borsa
2418
-0.04%
Bitcoin
472.377
-0.93%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Amazon yerlileri ağaç kesenleri sopayla dövdüler

  Amazonlardaki Ka’apor yerlileri, 4 kabileyle birlikte kaçak ağaç kesenlere karşı mücadele başlattı.
  • 05.09.2014 - 15:51
  Amazon yerlileri ağaç kesenleri sopayla dövdüler

  Amazon yerlileri ağaç kesenleri sopayla dövdüler #1

  Amazonlardaki kaçak ağaç kesimlerinde karşı hükümetin yeterince etkili önlem almadığını düşünen Amazon yerlileri iş başa düştü dedi. Ka’apor kabilesi en iyi avcılarını kaçak ağaç kesenleri bulup topraklarından atmakla görevlendirdi.

  AĞAÇ KESENLERİ SOPALARLA DÖVDÜLER

  Ormanda denetime çıkan yerliler, kaçak ağaç kesenlerin kamplarını bastı, kamptakilerin pantolonlarını çıkartıp ellerini arkadan bağlayan yerliler, direnenleri sopalarla dövdü. Kütüklerin yüklendiği bir kamyonları yaktı. Ka’apor yerlileri, kaçak ağaç kesenlerden şikâyetçi olan tek yerli grubu değil. Brezilya’nın dört bir yanındaki kabilelerin Amazonların doğal kaynaklarını sorumsuzca tüketen kaçakçılara karşı nöbet tutmaya başladığı belirtiliyor. Brezilya’da bugüne kadar genellikle yerliler, kaçak ağaç kesimi yapanların şiddetine maruz kalıyordu. Bu kez olay tersine döndü.

  Amazon yerlileri ağaç kesenleri sopayla dövdüler #2

  GELMEYİN DİYORUZ, GELİYORSUNUZ

  Kabilenin en deneyimli savaşçıları son olarak kendi bölgelerine girerek ağaç kesen bir grubu yakalayıp ellerini bağladı, direnenleri sopalarla dövdü. Yerliler kaçak ağaç kesenleri salıvermeden önce “Bunu yapıyoruz, çünkü çok inatçısınız. Size gelmeyin diyoruz ama dinlemiyorsunuz” dedi. Yerliler ardından kampta kütüklerin yüklendiği 5 kamyon ve ağaçları çekmekte kullanılan 3 traktörü ateşe verdi. Ka’apor kabilesinin lideri Irakadju, “Ormanımız bizden alındı, ama artık uyandık.  Beyazlar yaşayan bir ormanın tüm dünya için iyi olduğunu, yeryüzünün Orman sayesinde nefes aldığını anlayamıyor.” dedi.

  Amazon yerlileri ağaç kesenleri sopayla dövdüler #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir