Euro
15.1897
0.30%
Dolar
13.4013
0.18%
Altın
793.3070
0.42%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
542.900
-5.04%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  Astronotlar Uzayda yetişen marulun tadına bakacak

  Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görevli astronotlar, bugün ilk kez uzayda yetiştirilmiş bir sebzenin tadına bakacak.
  • 10.08.2015 - 15:55
  Astronotlar Uzayda yetişen marulun tadına bakacak

  Astronotlar Uzayda yetişen marulun tadına bakacak #1

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada astronotların UUİ'de yetiştirilen marulu yiyecekleri belirtildi. Astronotların, "tarihi" yemeği, NASA'nın internet sitesinden canlı yayımlanacak.

  DEZENFEKTANLA TEMİZLEYECEKLER

  Astronotlar, marul yapraklarını yemeden önce sitrik asit temelli dezenfektanla temizleyecek. Marulun sadece yarısını yiyecek olan astronotlar, diğer yarısını paketleyip donduracak ve incelenmesi için Dünya'ya gönderecek.

  Astronotlar Uzayda yetişen marulun tadına bakacak #2

  YETİŞMESİ 33 GÜN SÜRMÜŞTÜ

  UUİ'deki "Veggie" bitki yetiştirme sistemiyle elde edilen marula "Veg-01" adı verildi. 8 Temmuz'da ekilen Veg-01'in yetişmesi 33 gün sürmüştü. Sistemde kullanılan yastıklar, ORBITEC Şirketi tarafından geliştirilmiş ve UUİ'ye 2014'ün nisan ayında Amerikalı astronot Steve Swanson tarafından getirilmişti. Sistem yardımıyla yetiştirilen ilk bitkiler, ekim ayında Dünya'ya gönderilmiş ve Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde gıda güvenlik testlerine tabi tutulmuştu. Veggie sisteminde, bitkilerin yetişmesi için yeşil LED'lerden daha fazla ışık yayan kırmızı ve mavi LED'ler kullanılıyor. Morumsu renkteki bitkinin daha yenilebilir görünmesi için de sisteme daha sonra yeşil LED ekleniyor.

  Astronotlar Uzayda yetişen marulun tadına bakacak #3

  UZUN ZAMANDIR BİLİM ADAMLARININ GÜNDEMİNDE

  Uzayda tarım, uzun süredir bilim adamlarının ilgisini çekiyor. NASA, astronotları beslemek için geleceğin uzay gemilerinde ve diğer gezegenlerde sebze meyve yetiştirmeyi planlıyor. Uzayda tarım, astronotların gıda için Dünya'ya bağımlı olmadan evrenin derinliklerinde araştırma yapmasına olanak tanıyacak. UUİ'de 2002'de kurulan Lada serasında yerçekimsiz alanda bitkilerin yetiştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyordu.


  Görüş Bildir