Euro
9.4189
-0.66%
Dolar
7.8974
-0.69%
Altın
460.7
-0.27%
Borsa
1.334
0.67%
Bitcoin
134.810
-11.82%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C
  Avrupa alternatif Dünya Kupası seçeneğini konuşuyor

  Avrupa alternatif Dünya Kupası seçeneğini konuşuyor

  ABD'nin FIFA'yı ve 2018'de Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nı mercek altına almasının ardından, Avrupa kurumu boykot etmeyi düşünüyor.
  • Haber Merkezi
  • 02.06.2015 - 10:01

  Avrupa alternatif Dünya Kupası seçeneğini konuşuyor #1

  ABD, FBI'ın yürüttüğü soruşturmayla dünya futboluna el attı.

  Soruşturma, FIFA yetkilileri hakkında açılan kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarının yanında 2018 Dünya Kupası'nın Rusya'ya verilme sürecini de kapsıyor.

  FIFA'daki soruşturma tüm hızıyla devam ediyor. ABD'nin bu operasyonu karşısında, Putin'in desteklediği Blatter'in tekrar başkan seçilmesiyle birlikte bu defa yönetimde de çatlaklar olmaya başladı.

  Buna ilişkin gündemde farklı bir gelişme var.

  Independent gazetesinin haberine göre, Avrupa farklı bir dünya kupası organize etme planları yapıyor.

  AVRUPA "FIFA'DAN AYRILALIM"I MASAYA YATIRACAK

  FIFA'yı sarsan rüşvet skandalının ardından cuma günü Berlin'de toplantı yapacak olan Avrupalı futbol federasyonları, FIFA'dan ayrılma ve 2018 yılında ayrı bir dünya kupası organize etme seçeneğini masaya yatıracak. Bu da Rusya'da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası'nın iptaline yol açacak, yani Rus ekonomisine indirilmiş bir darbe olacak.

  FIFA'YI REFORME ETMENİN TEK YOLU

  UEFA İcra Kurulu üyesi Danimarkalı dedektif Allen Hansen'e göre yolsuzluğa batmış çatı kuruluşunu reforme etmenin tek yolu; 2018 finallerini boykot ederek Avrupa ve bazı Güney Amerika ülkelerinin katılacağı ayrı bir turnuva organize etmek.

  FUTBOL "BİZİM" KÜLTÜRÜMÜZ

  Hansen, böylesi bir adımın mevcut organizasyonun itibarına yönelik büyük bir darbe vurabileceğini düşünüyor. Zira Avrupa ülkeleri Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerle birlikte dünyada futbol kültürünün zirvesini oluşturuyor.

  Putin FIFA soruşturması sebebiyle ABD'yi suçladı

  Avrupa alternatif Dünya Kupası seçeneğini konuşuyor #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir