Euro
10.7925
0.39%
Dolar
9.2388
0.29%
Altın
531.16
0.64%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
591.253
-0.67%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Avrupa Birliği zirvesinde mülteci gerginliği

  İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Avrupa Birliği'ndeki mevkidaşlarını mülteciler konusunda işbirliği yapmadıkları için eleştirdi.
  • AA
  • 26.06.2015 - 06:59
  Avrupa Birliği zirvesinde mülteci gerginliği

  matteo renzi

  Avrupa Birliği liderleri arasında mültecilere ilişkin ortak politika konusunda derin görüş ayrılıkları yaşandı.

  İtalya Başbakanı Matteo Renzi, AB liderlerinin bir araya geldiği zirvede, ''Eğer 40 bin kişi konusunda anlaşamıyorsanız kendinizi Avrupalı olarak nitelemeye hakkınız yok. Eğer sizin Avrupa idealiniz buysa kendinize saklayın. Ya ortada bir dayanışma vardır ya da vaktimizi boşuna harcamayın'' diyerek tepki gösterdi.

  Öte yandan AB Komisyonunun, Yunanistan ve İtalya’ya ulaşan 40 bin civarındaki göçmenin diğer AB üyelerine kademeli olarak iki yıl içerinde yerleştirilmesi önerisi üyeler arasında tartışmaların artmasına neden oldu.

  Basına sızan bilgiye göre İspanya, sığınmacılara mülteci statüsü vermek yerine onları kendi ülkelerine geri gönderecek mekanizmalar üzerinde çalışılmasını önerdi.

  Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 2 bini geçmesi nedeniyle AB'nin göçmen politikası son aylarda yoğun şekilde eleştiriliyor.

  Acil yardım konusunda uzlaşan AB üyeleri Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan göçmenlerin diğer üye ülkelere kabul edilmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir