Petrol
111.43
-0.54%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.122
1.50%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  Alman hukukçu ülkesini uyardı: FETÖ İlluminati'den daha tehlikeli

  Alman hukukçu ülkesini uyardı: FETÖ İlluminati'den daha tehlikeli

  Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'a konuşan Alman hukukçu Christian Rumpf, FETÖ'nün 'karanlık yapısı' konusunda uyardı: İlluminati'den daha tehlikeliler.
  • AA
  • 24.01.2021 - 06:21
  • Güncelleme : 24.01.2021 - 12:05

  Almanya'nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'ta yer alan haberde, Türkiye'den kaçarak sığındıkları Almanya'da kök salmaya başlayan ve tehlikeli hale gelen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "karanlık yapısı" ile ilgili uyarıda bulunuldu.

  "İLLUMİNATİ TARİKATINDAN DAHA TEHLİKELİLER"

  Haberde FETÖ ile ilgili görüşüne başvurulan Türk hukuku uzmanı Alman avukat Christian Rumpf, FETÖ'nün İlluminati tarikatından daha tehlikeli olduğunu söyledi.

  Rumpf, FETÖ'nün gizli bir ittifak olduğunu belirterek, "Gülen'in destekçileri, toplumun her alanında güçlü bir uyum ve sadık bağları olan bir topluluk yapısına ulaştı. Efsanevi İlluminati'den daha büyük bir güce sahip neredeyse gizli bir ittifak." değerlendirmesinde bulundu.

  ALMANYA'DA FETÖ OKULUNA 975 BİN EURO DESTEK

  FETÖ'nün "Gülen hareketi" olarak nitelendiği haberde Bavyera eyaletinin, örgütün Frohsinn (Neşe) adlı eğitim derneğine yılda 975 bin euro destek verdiği kaydedildi.

  Alman hukukçu ülkesini uyardı: FETÖ İlluminati den daha tehlikeli #1

  FETÖ'nün kara kutusu Adil Öksüz'ün Almanya'da bir dönem saklandığı iddia edilen ev.

  "BAVYERA'DA KÖK SALDILAR"

  Örgütün Bavyera'da kök saldığına dikkati çekilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

  "Hareketin bir özelliği de şeffaf olmaması. Bu ağ, çoğu zaman fark edilmeden 30 yıldır Augsburg'da da faaliyet gösteriyor. Frohsinn Dernegi 2009'da Münih, Ingolstadt, Neu-Ulm ve Ravensburg'dan kardeş dernekler ile yatılı özel kız ortaokulu ve lisesini kurdu. Bavyera Kültür Bakanlığının verilerine göre, şu anda 164 kız öğrenci eğitim görüyor ve Bavyera Eyaleti buraya yılda 975 bin avro katkıda bulunuyor. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı Türk kökenli. Okul Liechtenstein, Avusturya ve İsviçre'den öğrenci alıyor."

  Alman hukukçu ülkesini uyardı: FETÖ İlluminati den daha tehlikeli #2

  FETÖ'CÜLER, ALMANLARA ŞEFFAFLIK VADETMİŞ

  FETÖ temsilcilerinin 2016'dan bu yana vadettikleri şeffaflığa halen sahip olmadıklarının altı çizilen haberde, örgütten bir kişinin, "Harekette bir 'kara kutu' var. İçine bakılmalı." şeklindeki ifadesine yer verildi.

  Haberde görüşüne yer verilen Augsburg kentinin eski uyum yetkilisi Matthias Garte de Frohsinn adlı dernek üzerinde "gizem" olduğunu belirterek, "Bunun arkasında bir ağ olduğundan şüpheliydik. 2015'te görevden ayrılıncaya kadar sorumlular İslam'ın veya bir hareketin kendileri için önemli rol oynadığını inkar etti." ifadesini kullandı.

  Haberde FETÖ'nün on yıllar boyunca Türkiye'de bürokrasi, yargı, ordu ve polis içinde yüz binlerce takipçisinin olduğu hatırlatıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir