Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.981
-1.49%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  AP'nin Fransız milletvekili Aubry: Laiklik, İslam'a hakaret etmek değildir

  Avrupa Parlamentosu'nun Fransız milletvekili Manon Aubry, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin İslam karşıtı tavrının, laiklik olmadığını söyledi.
  • AA
  • 29.10.2020 - 06:17
  • Güncelleme : 29.10.2020 - 09:08
  AP'nin Fransız milletvekili Aubry: Laiklik, İslam'a hakaret etmek değildir

  Fransa'da Charlie Hebdo dergisinin ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başlattığı İslam ve Müslüman karşıtlığına, Fransa ve Avrupa'dan yeni tepkiler geliyor.

  "MİDE BULANDIRICI TARTIŞMA"

  Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Fransız milletvekili Manon Aubry, Fransız Mediapart internet sitesindeki yazısında, Fransa'da Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinden sonra terörle mücadele konusunda devletin tüm kademelerinin altyapısının güçlendirmesine yönelik fikir yürütmek yerine, "mide bulandırıcı" tartışmaların yapılmasına tepki gösterdi.

  AP nin Fransız milletvekili Aubry: Laiklik, İslam a hakaret etmek değildir #1

  "HÜKÜMETE ELEŞTİRİLER ENGELLENMEK İSTENİYOR"

  Helal ürünlerin satışının aşırıcılığa neden olduğunu ima eden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve üniversitelerin "İslamcı" profesörlerin bulunduğu yer olduğunu düşünen Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer'e cevap vermek zorunda kaldıklarını ifade eden Aubry, ülkede hükümete eleştirilerin engellenmesi için ilgili kişilere suçlamalarda bulunulduğuna dikkati çekti.

  "NEFRET SÖYLEMİ, HİÇ BU KADAR MEŞRULAŞMAMIŞTI"

  Aubry, "İslam'ı İslamcılıkla bağdaştırmayı ve bir Müslüman'ın prensip olarak şüpheli olduğunu kabul etmeyi reddetmek ile hukuk devletinin çerçevesini hatırlatmak, bu utanç verici haftada terörist suç ortağı haline geldi. Irkçı sözler ve nefret duyan kişilerin ön yargısı medya ve sağcı siyasetçiler tarafından hiç bu kadar meşrulaştırılmamıştı." değerlendirmesinde bulundu.

  AP nin Fransız milletvekili Aubry: Laiklik, İslam a hakaret etmek değildir #2

  "BUNLARA SON VERİLMELİ"

  Bunlara son verilmesi gerektiğini vurgulayan Aubry, "Siyasi İslamcılığı finanse eden diktatörlere silah satan ve sözleşmeler imzalayan liderlerin konuşmalara ve geleneksel Katolik okulların geliştirilmesine angaje olan Blanquer'in laiklik konusundaki tavsiyelerine dur demeli." ifadesini kullandı.

  "LAİKLİK, MÜSLÜMANLARA KİN KUSMAK İÇİN BAHANE DEĞİL"

  Aubry, inanç özgürlüğünün, korunması gereken temel özgürlük olduğunu anımsattı.

  "Laiklik, sabah, öğlen ve akşam Müslümanlara nefretini kusmak için bir bahane değil." ifadesini kullanan Aubry, polisin hükümetin hoşlanmadığı kişilere baskı yapmaması gerektiğini belirtti.

  Aubry, ülkede Müslüman derneklerin kapatılmasına da tepki gösterdi.

  Bunun ancak aşırı sağa fayda sağladığına işaret eden Aubry, terörle hukuk kurallarından bağımsız mücadele edilemeyeceğini kaydetti.


  Görüş Bildir