Euro
15.514
-0.23%
Dolar
13.6875
0%
Altın
784.6
-0.03%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
703.007
-0.44%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Eski uydu görüntüleriyle Kosova'daki savaştan kalma toplu mezar bulundu

  Sırbistan'ın Raşka şehrine bağlı Kizevak bölgesindeki bir taş ocağında Kosova'daki savaştan (1998-1999) kalma toplu mezara ulaşıldı.
  • AA
  • 21.11.2020 - 05:42
  Eski uydu görüntüleriyle Kosova'daki savaştan kalma toplu mezar bulundu

  Kosovalı Arnavutlara ait oldukları ve savaşta bu bölgeye nakledildikleri düşünülen iskelet kalıntılarının konumunun Avrupa Birliği Kosova Misyonu (EULEX), Kosova Adli Tıp Enstitüsü ve Sırbistan Hükümeti Kayıp Kişiler Komisyonu uzmanları tarafından 16 Kasım'da bulunduğu açıklandı.

  2015'TEN BERİ KAZILIYOR

  EULEX'ten yapılan yazılı açıklamada, Kivezak bölgesinde 2015'ten beri kazı çalışmaları yapıldığı anımsatılırken, birkaç yıldır kullanılmayan taş ocağının 13 metre yüksekliğinde olduğu ve birkaç katmandan oluştuğu, bu nedenle de kalıntıların tam konumunun belirlenmesi sürecinin karmaşık olduğu kaydedildi.

  Eski uydu görüntüleriyle Kosova daki savaştan kalma toplu mezar bulundu #1

  1999 YILINA AİT UYDU GÖRÜNTÜLERİYLE BULUNDU

  EULEX'in geçen yıl, bu bölgenin 1999 yılına ait uydu görüntülerini aldığı ve konumun geçen şubat ayında tam olarak belirlendiği aktarılan açıklamada, arama çalışmalarının da bu tarihte başladığı belirtildi.

  EULEX Mezar Açma Koordinatörü Krassimir Nikolov, bölgedeki çalışmaların henüz bitmediğini aktararak, "Çalışmaların sürmesi için mahkeme kararına ihtiyaç var. Bundan sonraki adım, mezar açma çalışmalarıyla devam edilmesi ve iskeletlerin bulunması olacak. Kalıntıların bulunmasının ardından otopsi yapılacak ve DNA testleri için kemik örnekleri alınacak." dedi.

  Kosova'daki kayıp yakınlarının kan örneği verdiğini ve DNA eşleşmesi olduğu durumlarda teşhis sürecinin tamamlanacağını aktaran Nikolov, "Ardından aileler teşhisler hakkında bilgilendirilecek ve kayıp kişinin kalıntıları onlara teslim edilecek." ifadelerini kullandı.

  Eski uydu görüntüleriyle Kosova daki savaştan kalma toplu mezar bulundu #2

  KOSOVA'DA KAYIP 1600'DEN FAZLA İNSAN VAR

  Kivezak bölgesinde savaştan kalma iskelet kalıntılarının bulunmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, bunun, Kosova'da hala kayıp olan 1600'den fazla kişinin akıbetlerinin aydınlanmasına yönelik çabalar için de bir ödül olduğu vurgulandı.

  Eski uydu görüntüleriyle Kosova daki savaştan kalma toplu mezar bulundu #3

  EULEX, Kosova'daki savaştan beri kayıp kişilerin bulunması için 169 mezar açma çalışması olmak üzere, toplam 662 operasyon gerçekleştirdi. Bu kapsamda, aralarında 317'si kayıplar listesinden olmak üzere 457 kişinin iskelet kalıntılarına ulaşıldı.

  Eski uydu görüntüleriyle Kosova daki savaştan kalma toplu mezar bulundu #4

  Bu arada, Kivezak bölgesinde kaç kişinin kalıntılarına ulaşıldığı bilgisi ise paylaşılmadı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir