Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
480.023
1.14%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C
  Fransa'da akaryakıt zammına dev protesto

  Fransa'da akaryakıt zammına dev protesto

  Fransa'da akaryakıt zammını protesto eden 'Sarı Yeleklilerden' biri hayatını kaybetti. Eylemlerde hayatını kaybeden kişiye araba çarptığı belirtildi.
  • Haber Merkezi
  • 17.11.2018 - 13:40

  Fransa'da hükümetin akaryakıt zammı vatandaşların büyük tepkilerine enden oluyor. Özellikle sene başında yapılan zammın üzerine eklenen yüzde 23'lük yeşil vergi Fransızların sabrını taşırdı.

  Gelinen son noktada ülkenin hemen her yerinde büyük protestolar, eylemler yapılıyor.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #1

  DEV PROTESTO

  Ülkenin hemen her yerinde bugün itibarıyla başlatılan protestolar ülkede hayatın durmasına neden oldu.

  Fransa'da akaryakıt zammına dev protesto VİDEO

  Hükümetin vergi politikaları karşısında sosyal öfkenin arttığı Fransa’da öfkeli otomobil kullanıcıları Macron'un  dizel akaryakıtlardan yüzde 23, benzinden de yüzde 15 oranında ‘yeşil vergi’ adı altında yeni ek vergiler almaya hazırlanan hükümeti protesto ediyor.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #2

  SARI YELEK SEMBOLÜ

  Araçta bulundurulması zorunlu olan sarı yeleklerini eylemlerinin sembolü haline getiren otomobil kullanıcıları, yeleklerini ön cama yerleştirerek tepkilerini dile getiriyor.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #3

  Ülke genelinde yüzlerce farklı noktada noktada yapılan eylemlerde 700’den fazla yol ve otoyol kapatılırken, benzin istasyonları ve alışveriş merkezlerini de bloke ediliyor.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #4

  BİR KİŞİ ÖLDÜ

  Fransa'da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği ek vergileri tepkiyle karşılayan ve sosyal medya üzerinden 'Sarı Yelekliler' adı altında örgütlenen eylemcilerden biri, arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

  Fransız İçişleri Bakanı Christophe Castaner, ülkenin güneydoğusunda bulunan Savoie bölgesinde, 50 yaşındaki bir kadın göstericinin bir arabanın çarpması sonunu hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #5

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ŞAŞKIN

  Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise ülkede alışıldık bir şekilde eylemleri düzenleyen bir sendikanın olmadığını ve valiliklere izin için çok az sayıda başvurulduğunu söyledi. Bakan bunun da güvenlik kaygılarını artırdığını aktardı.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #6

  Öte yandan valiliklerden yapılan açıklamada taşkınlık yapılmaması ve vatandaşlardan güvenlik araçları ve ambülanslara engel olunmaması istendi. Bu tarz bir engellemelere karışanlar hakkında yasal süreç başlatılacağı aktarıldı.

  Fransa da akaryakıt zammına dev protesto #7

  YENİ ZAMLAR YOLDA

  Fransa’da hükümeti gelen tepkilere rağmen zamlardan vazgeçmezken, 2018’in başında dizelde yapılan yüzde 10 vergi artışının ardından 2019’da da vergilerin yeniden artırılacağını açıkladı.

  Ocak ayından itibaren Dizel 6,5, benzin 3 cent artacak.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir