Petrol
94.9
0.06%
Euro
18.1971
0.05%
Dolar
18.5791
-0.03%
Altın
1.022
-0.03%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
374.234
-1.32%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  İspanya’da polise direnen kadına şok tabancalı müdahale

  İspanya'da polis, savunmasız halde yerde oturan bir kadına elektroşok vererek gözaltına alınırken, polisin bu uygulaması tepkilere neden oldu.
  • İHA
  • 29.11.2020 - 07:06
  • Güncelleme : 29.11.2020 - 08:27
  İspanya’da polise direnen kadına şok tabancalı müdahale

  İspanya’nın Barselona kentindeki Sabadell kasabasında 26 Kasım tarihinde Katalonya Özerk Polisi’nin (Mossos d’Esquadra) bir tıp merkezinin önünde 26 yaşındaki bir kadını şok tabancasıyla bayıltarak gözaltına aldı.

  POLİS, "YASALARA UYGUN DAVRANILDI" DEDİ

  Görüntüler, sosyal medyada yayılmasının ardından ülkenin gündemine oturdu. İnsan hakları savunucuları, müdahaleyi "endişe verici ve orantısız" olarak nitelendirirken, polis ise eylemin suç olmadığını ve yasalara uygun protokollerin uygulandığını savundu.

  İspanya’da polise direnen kadına şok tabancalı müdahale-Video

  İspanya’da polise direnen kadına şok tabancalı müdahale #1

  GÜVENLİKLE TARTIŞINCA POLİS ÇAĞRILDI

  Genç kadının, koronavirüs protokolleri nedeniyle annesiyle beraber psikiyatri kliniğine girmesine izin verilmediği ve bunun üzerine güvenlik görevlileriyle tartıştığı ve olay yerine polis çağrıldığı iddia edildi.

  İspanya’da polise direnen kadına şok tabancalı müdahale #2

  "SAKİNLEŞTİRMEK İÇİN ŞOK TABANCASI KULLANILDI"

  Polis tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamada ise, kadının tıp merkezine zarar verdiği ve sağlık personeliyle tartıştığı ifade edilirken, memurların kadını sakinleştiremediği için şok tabancası kullanma kararı aldığı aktarıldı. Polis, memurların yasalara uygun olarak belirlenen protokolleri uyguladığını savundu.

  Özerk Polis Sendikası SAP-FEPOL ise polislerin eylemine destek verdi.

  İnsan Haklarını Savunma Merkezi Iridia Direktörü Andres Garca Berrio yaptığı açıklamada, "Kurumsal şiddette endişe verici bir artışı temsil edebilecek bu görüntüleri kınıyoruz" ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir