Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.580
-0.08%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Avrupa'da ilk ebola vakası İspanya'da görüldü

  İspanya'nın başkenti Madrid'de bir hemşirede ölümcül Ebola virüsüne rastlanması Avrupa'da korkuya neden oldu.
  • 07.10.2014 - 09:10
  Avrupa'da ilk ebola vakası İspanya'da görüldü

  Avrupa da ilk ebola vakası İspanya da görüldü #1

  Madrid sağlık Dairesi, Avrupa'da Ebola virüsü bulaşan ilk hasta olan hemşireye yapılan ikinci testin de pozitif çıktığını açıkladı. Hemşirenin görev yaptığı Carlos III adlı klinikte, geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında Afrika'dan getirilen iki İspanyol misyoner yaşamını yitirmişti. Hemşire, bu misyonerlerden Garcia Viejo'nin bakımıyla ilgilenmişti. Sierre Leona'da hastalanan ve bir askeri uçakla İspanya'ya getirilen Garcia Viejo 25 Eylül tarihinde hayatını kaybetmişti.

  "BÜYÜK BİR TRAJEDİ OLACAK"

  Belçikalı bilim adamı Peter Piot, 1976’da Antwerp’teki laboratuvarında ebola virüsünü keşfeden ilk kişi oldu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde esrarengiz bir hastalığa tutulan Belçikalı bir rahibenin kan örneğini kendisine getiren bir Belçikalı pilot, ünlü mikrobiyologdan test yapmasını istemiş. Kan örneğini inceleyen Piot, virüsü ilk teşhis eden kişi oldu. Hastalığa; ilk kez görüldüğü Yambuku’ya yakın bir nehirden yola çıkarak “ebola” adını veren ekipte de yer alan Piot, şimdi tahayyül ötesi bir trajedi olacağını düşünüyor. The Guardian’a konuşan Piot, “O zamanlar hastalığın vücut salgılarından yayılabileceğini bile bilmiyorduk. Bugün salgın büyük şehirlere ulaşmış durumda. Bu, riski daha da artırıyor. Bugün sadece bir salgınla değil bir insani felaketle karşı karşıyayız. Sadece sağlık personeline değil, lojistik uzmanlarına, kamyonlara, gıdaya ihtiyacımız var. Böylesi bir salgın bütün bir kıtanın istikrarını yok edebilir. Bu noktaya ulaşacağını asla düşünemezdim” dedi.

  EBOLA ÖLÇER

  ABD’de ilk ebola vakası olarak bilinen Liberya asıllı Thomas Eric Duncan’ın yaşadığı Teksas’ın Dallas kentindeki 5 okulda sınıflara öğrencilerin ateş seviyesini ölçen özel termometre cihazları yerleştirilmesine karar verildi. Bu cihazlar öğrencilerin ebolanın ilk semptomu olan ani ateş yükselmesini tespit ederek erken teşhise yardımcı olacak.


  Görüş Bildir