Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
496.488
1.23%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C

  Avrupa'ya göçmen faciaları hakkında suçlama

  Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Fransa Şubesi Başkanı Jean-Marie Fardeau, Akdeniz'deki göçmen faciasıyla ilgili konuştu.
  • AA
  • 20.04.2015 - 22:17
  Avrupa'ya göçmen faciaları hakkında suçlama

  Avrupa ya göçmen faciaları hakkında suçlama #1

  BFM televizyonu kanalına konuşan Fardeau, ‘’Avrupalı ülkeler, kapılarını göçmenlere kapattıkları için bu tür facialardan utanç verici bir şekilde sorumlular’’ ifadesini kullandı.

  Avrupa ülkelerinin sorumluluklarını yerine getirmediklerini kaydeden Fardeau, savaştan kaçan göçmenlere yardım konusunda Avrupalı ülkelerin imkanlarını yeteri kadar seferber etmediğini söyledi.

  "AB ÜLKELERİ, DUBLİN SÖZLEŞMESİNİ YERİNE GETİRMİYOR"

  Yaşadıkları ülkelerde savaştan kaçan göçmenlerin büyük bir çaresizlik içinde olduğunu hatırlatan Fardeau, AB ülkelerinin göçmen ve mülteci hakları ile ilgili Dublin sözleşmesinin sorumluluklarını yerine getirmediğini kaydetti.

  Fardeau, Suriye’deki savaş yüzünden yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı toprakları terk ettiğini hatırlatarak, BM Yüksek Mülteciler Komiserliği’nin Avrupa ülkelerine 70 bin Suriyeliye kapılarını açmasını talep etmesine rağmen şu ana kadar Avrupalı ülkelerin sadece 30 bin Suriyeli göçmen aldıklarını söyledi.

  Fardeau, Fransa’nın liman kenti Calais’de İngiltere’ye geçmek için bekleyen göçmenlerin yaşam koşulları ile ilgili olarak da Fransız hükümetine sert eleştiriler yöneltti.

  Fardeau, zengin Körfez Arap ülkelerini de savaştan kaçan göçmenlerin sorunları ile ilgilenmemek ve bu kişilere yeteri kadar yardım etmemekle suçladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir