Euro
10.0389
0.59%
Dolar
8.4744
0.83%
Altın
493.32
0.87%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
332.500
3.21%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 29 C

  Barcelona'da Ada Colau belediye başkanı seçildi

  İspanya'daki yerel seçimlerde, kadın aday Ada Colau, 1 vekil farkla Barcelona'nın ilk kadın belediye başkanı olmaya hak kazandı.
  • AA
  • 25.05.2015 - 09:20
  Barcelona'da Ada Colau belediye başkanı seçildi

  BARCELONA

  İspanya'da yaklaşık 35 milyon seçmenin kayıtlı olduğu yerel seçimler, ülkenin demokrasi tarihinde yeni bir siyasi dönemin başlangıcı sayılacak sonuçlar çıkardı.

  KOALİSYON VE ANLAŞMA ZORUNLU KILINDI

  İspanya'da demokrasi tarihinden bu yana alışılagelmiş iki büyük partili olan Halk Partisi-PP ve Sosyalist İşçi Partisi-PSOE, siyasi yapı ayakta kalmayı başarsa da ekonomik krizle ortaya çıkan ve ilk defa seçimlere katılan "Podemos" ile 2006 yılında Katalonya'da faaliyet göstererek siyasete atılan ve ilk defa ülke genelinde seçimlere giren "Ciudadanos" partilerinin aldığı oy oranları, yerel yönetimler için koalisyonu ve anlaşmayı zorunlu kıldı.

  ÖNEMLİ BAŞARI ELDE EDİLDİ

  2011 yılındaki yerel seçimlerde PP ve PSOE'nin aldığı oyların toplamı yüzde 65'i bulurken, bu seçimlerde yüzde 51'e geriledi. Podemos ve Ciudadanos partileri hiçbir büyük şehirde ve özerk yönetimde kazanamasa da yerel meclislere soktukları vekillerle önemli başarı elde etti.

  Barcelona da Ada Colau belediye başkanı seçildi #2

  BARCELONA'DA TARİHİ SONUÇ

  İspanya'nın en önemli kentlerinden Barcelona'da ise tarihi bir sonuç çıktı. Podemos'un desteklediği "Barcelona en Comu" adlı siyasi oluşumun adayı Ada Colau, 1 vekil farkla Barcelona'da en fazla oyu aldı.

  İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI

  Barcelona'daki ipotek mağdurları derneğinin kurucusu olan ve Barcelona kentinin ilk kadın belediye başkanı olması beklenen Colau, seçim sonuçları sonrası yaptığı konuşmada "Davud'un Calut'a karşı zaferi oldu. Korku kampanyasına karşı umut ve heyecan kazandı" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir