Euro
10.1052
-0.04%
Dolar
8.3125
0.01%
Altın
499.67
0.14%
Borsa
1.454
0.9%
Bitcoin
370.427
-5.61%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  Barzani PKK'yı bölücülükle suçladı

  Barzani PKK'yı bölücülükle suçladı

  Barzani, PKK'nın Kuzey Irak'taki Ezidiler üzerindeki politikalarını "bölücülük" olarak tanımladı.
  • 17.01.2015 - 19:31

  Barzani PKK yı bölücülükle suçladı #1

  Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP), Musul'a bağlı ve büyük bölümü halen IŞİD'in elinde bulunan Sincar'daki (Şengal) Ezidilerin kendi kendilerini yönetebilmeleri için Şengal Dağı'nda yapılan toplantıyı, 'Kanton' oluşturma çabası olarak görerek PKK'yı eleştirdi.

  TALABANİNİN PARTİSİ: NE EVET NE HAYIR

  Bu durum ülke topraklarını bölme girişimi olarak değerlendirildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Musul sorumlu yardımcısı Kebir Goran ise, Kanton modeli için "Şimdilik ne evet ne de hayır diyoruz" dedi.

  "ŞENGAL HALKININ İRADESİNE SAYGISIZLIK"

  Şengal'de 'kanton' oluşturma çabalarını ülke topraklarını bölme girişimi olarak değerlendiren Irak Kürdistan Parlamentosundaki IKDP grubu yaptığı açıklamada, PKK'nın kanton oluşturma çabalarının Kürdistan bölgesi'nin yasal kurumlarının yanısıra Şengal halkının iradesine karşı saygısızlık olduğunu belirtti.

  "BÖLÜNMEYE YOL AÇAR"

  Kürdistan Parlamentosu'ndaki KDP grubunun açıklamasında, "Bu adım Kürdistan bölgesinin eğemenliğine müdahaledir. Bu adım, kendini zorla kabul ettirme politikasıdır ve ülke topraklarını bölünmeye doğru götüren bir çabadır. Siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, kamuoyunu bu adıma karşı tepki göstermeye çağırıyoruz. Bu yanlış politika ve yasadışı işe karşı sessiz kalınmayacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir