Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.101
-2.73%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Bask İskoçya'yı örnek alıyor

  Bask özerk yönetiminin başkanı İnigo Urkullu, San Sebastian'da katıldığı bir törende konuşma yaptı.
  • 18.09.2014 - 17:02
  Bask İskoçya'yı örnek alıyor

  Bask İskoçya yı örnek alıyor #1

  İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetiminin başkanı İnigo Urkullu, Bask hükümetinin arzusunun, İskoçya'nın yolunda ilerlemek olduğunu söyledi.

  "BASK'IN ARZUSU İSKOÇYA YOLUNDA İLERLEMEKTİR"

  Urkullu, San Sebastian'da katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, "İskoçya, müzakere ve anlaşma olduğunda özgür bir şekilde siyasi geleceğe karar verilebileceğini bugün gösterdi. Bask hükümetinin arzusu, İskoçya'nın yolunda ilerlemektir" dedi.

  "BASK'IN GELECEĞİ AVRUPA'DIR"

  "Bask, Avrupa projesinin temellerinde vardır ve geleceği Avrupa'dır" diyen Urkullu, "Farklılıklar içinde birlik olan, diyalog, anlaşma ve ortak egemenliğe dayalı yeni bir yönetim modeline dönüşen bir Avrupa'yı savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

  "ÖNÜMÜZDE İKİ BÜYÜK HEDEF VAR "

  Urkullu, "Saygıya ve temel olarak ortak egemenliği kabul eden, halkların katılımına dayanan bir Avrupa inşa etmek istiyoruz. Bizim yolumuz bu. Önümüzde iki büyük hedef var. Bunlardan ilki, küresel bir dünyada kimliğini savunarak üstün bir toprak bütünlüğüne sahip olacak Bask'tır. İkincisi ise son 35 yılda olduğu gibi kalkınma ve sürdürülebilir büyümeye dayalı bir model oluşturmak" şeklinde konuştu.

  İspanya'da 17 özerk yönetim arasında anayasaya göre en geniş yetkiye sahip Bask bölgesinde, iktidarda olan PNV partisinin programına göre, 2015 yılında yeni bir özerklik planı sunulması öngörülüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir