Petrol
111.62
2.38%
Euro
17.4425
-0.48%
Dolar
16.7553
0.34%
Altın
971.18
0.13%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.751
1.63%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Biden’ın CIA Direktörü adayı Burns: Çin otoriter düşman

  ABD Başkanı Joe Biden'ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörlüğüne aday gösterdiği William Burns, Çin ve Rusya'yı hedef gösterirken, Çin'i 'otoriter düşman' olarak tanımladı.
  • İHA
  • 25.02.2021 - 02:18
  Biden’ın CIA Direktörü adayı Burns: Çin otoriter düşman

  ABD Başkanı Joe Biden’ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğüne aday gösterdiği William Burns, Senato İstihbarat Komitesinde tanıklık etti. Senatörlerin sorularını yanıtlayan Burns, Çin ve Rusya’yı hedef alarak, Çin’i “otoriter düşman” olarak nitelendirdi.

  "ÇİN'İN REKABET DIŞI KALMASI, GÜVENLİĞİMİZN ANAHTARI"

  Burns, Çin ile rekabetin önceliği olduğunu ve bunun ABD ulusal güvenliğinin anahtarı olarak gördüğünü belirterek, "Önümüzdeki günlerde Çin’in rekabet dışı kalması ulusal güvenliğimizin anahtarı olacak" dedi.

  Biden’ın CIA Direktörü adayı Burns: Çin otoriter düşman #1

  "ÇİN ZORLU, OTORİTER BİR DÜŞMAN"

  Burns Senatodaki oturumda, görevinin onaylanması halinde 4 ana önceliği olacağını ifade ederek, bunların “insanlar, ortaklıklar, Çin ve teknoloji” olduğunu belirtti. Burns, Çin’i fikri mülkiyeti çalan, halkını baskı altında tutan, erişim alanını genişleten ve ABD içinde nüfuz oluşturma yeteneğini güçlendiren "zorlu, otoriter bir düşman" olarak adlandırdı.

  KONFÜÇYÜS ENSTİTÜLERİ KAPATILMALI

  Burns, pek çok Kongre üyesinin propaganda aracı olarak gördüğü ve Çin tarafından finanse edilen Konfüçyüs Enstitülerinin ABD koleji veya üniversite rektörü olsaydı kapatılmasını önereceğini belirtti.

  Biden’ın CIA Direktörü adayı Burns: Çin otoriter düşman #2

  RUSYA’YA YAKIN TAKİP

  Burns, Biden yönetiminin SolarWinds saldırısı da dahil olmak üzere Rusya ile ilgili konularda yakından takip edeceğini belirtti. Burns, Rusya, Kuzey Kore ve İran başta olmak "tanıdık" tehditlerin devam ettiğini açıklarken, iklim değişikliğinin, küresel sağlık sorunlarının ve siber tehditlerin büyük riskler olduğunu vurguladı.

  "İRAN NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLMAMALI"

  Cumhuriyetçilerin karşı çıktığı uluslararası nükleer anlaşmanın önünü açan 2013 yılındaki İran ile gizli görüşmelerin yapılmasına yardımcı olan Burns, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

  BURNS'ÜN GÖREVİNİN KOLAYCA ONAYLANMASI BEKLENİYOR

  Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler ile görev yapan eski bir diplomat olan 64 yaşındaki Burns’ün, Senato’dan CIA Direktörlüğü onayını kolayca alması bekleniyor. Her iki partiden senatörler, alışılmadık derecede dostane bir iki saatlik oturumda Burns’e övgüde bulundular. Eski bir komite başkanı olan Cumhuriyetçi Richard Burr, Burns’ün onayını dört gözle beklediğini ifade etti. Demokrat Ron Wyden ise, Burns’ün insan hakları konusundaki sicilini övdü ve onu destekleyeceğini belirtti.

  Biden, birçok Cumhuriyetçi ve Demokratın desteğiyle milli güvenlik ekibinin çoğunun Senatodan onay almasını sağladı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Senatodan kolaylıkla onay alan isimler oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir