Binyamin Netanyahu'nun partisinin anketlerdeki oy oranı azalıyor
AA

İsrail'de, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud'un oyları giderek azalıyor.

İsrail'deki 103FM radyosunun yayınladığı kamuoyu yoklamasına göre, mevcut Meclis'te 35 milletvekiline sahip Netanyahu'nun partisi Likud'un, bugün seçim olması halinde yarışı önde tamamlayacağı ancak sandalye sayısının 25'e düşeceği tahmin ediliyor.

OY FARKI GİDEREK KAPANIYOR

Likud'dan ayrılan Gideon Saar'ın kurduğu Yeni Umut Partisi'nin oylarındaki artışın ise devam ettiği belirtiliyor. Yeni Umut'un seçimde ikinci parti olacağı ve 22 milletvekiliyle Meclis'te yerini alacağı öngörülüyor.

Bu anketere göre, Netanyahu'nun partisi Likud ile rakibi Saar'ın liderliğindeki Yeni Umut arasındaki oy farkı giderek kapanıyor.

Binyamin Netanyahu'nun partisinin anketlerdeki oy oranı azalıyor

YÜKSEK ÖĞRETİM BAKANI, YENİ UMUT'A GEÇTİ

Hafta başında yayınlanan kamuoyu yoklamalarında, yapılacak seçimde Likud'un 28, Yeni Umut'un ise 20 milletvekili çıkaracağı kaydediliyordu.

Netanyahu'ya yakın isimlerden Yüksek Öğretim Bakanı Zeev Elkin, dün Likud'dan istifa ederek Yeni Umut'a geçme kararı almıştı.

Binyamin Netanyahu'nun partisinin anketlerdeki oy oranı azalıyor

SEÇİMLER MART 2021'DE

Netanyahu ile koalisyon ortağı Benny Gantz arasında yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle 2020 yılı bütçesi tanınan yasal sürede Meclis'ten geçirilememiş ve 22 Aralık'ta Meclis feshedilerek yeniden erken seçime gidilmek zorunda kalınmıştı.

Erken seçimlerin Mart 2021'de yapılması planlanıyor. İsrail Meclisi'nde 120 sandalye bulunuyor ve hükümeti kurmak için 61 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)