Petrol
89.83
1.09%
Euro
18.4105
1.01%
Dolar
18.5767
0.14%
Altın
1.02
0.64%
Borsa
3433
0.00%
Bitcoin
374.234
3.79%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda polisin göstericilere ateş açması sonucu en az 18 kişinin öldürüldüğü bildirildi.
  • İHA
  • 28.02.2021 - 18:10
  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü

  Myanmar'da ordunun 1 Şubat'ta yönetime el koymasının ardından başlayan darbe karşıtı protestolarda bilanço artıyor.

  Ülkenin farklı noktalarında bugün devam eden gösterilerde polis protestoculara ateş açarken, gösterilerde en kanlı gün yaşandı.

  18 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda polisin göstericilere ateş açması sonucu ülke çapında en az 18 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

  Ofis, çıkan olaylarda ayrıca 30’dan fazla kişinin yaralandığını aktardı. Politikacı Kyaw Min Htike yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Dawei'de 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

  Myanmar basını ise, Mandalay'daki protestolarda 2 kişinin öldürüldüğünü bildirdi. Yangon şehrinde ise en az 4 kişinin öldürüldüğü aktarıldı. BM, Myeik, Bago ve Pokokku şehirlerinde de ölümler bildirildiğini ifade etti.

  Myanmar polisi ve iktidardaki askeri konsey sözcüsü, protestolarda hayatını kaybedenlere ilişkin henüz açıklama yapmadı.

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü #1

  "ÇİRKİN VE KABUL EDİLEMEZ"

  New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Asya Direktör Yardımcısı Phil Robertson yaptığı açıklamada, "Myanmar güvenlik güçlerinin birden fazla kasaba ve şehirde ölümcül güç kullanımı açık şekilde çirkin ve kabul edilemez" dedi.

  "ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ"

  Protestoculardan Nyan Win Shein, "Bizi zorlarlarsa yükseliriz. Bize saldırırlarsa, savunuruz. Asla asker postallarının önünde diz çökmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

  Bir başka protestocu Amy Kyaw ise, "Polis tam biz geldiğimizde ateş etmeye başladı. Tek bir uyarı bile yapmadılar. Bazıları yaralandı ve bazı öğretmenler hala komşularının evlerinde saklanıyorlar" dedi.

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü #2

  470'TEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Devlet televizyonu, dün başlayan protestolarda 470'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirirken, bugün devam eden protestolarda kaç kişinin gözaltına alındığı henüz bilinmiyor.

  Protestoların başlamasından bu yana gözaltına alınan kişilerin sayısı henüz net olarak bilinmezken, Siyasi Mahkumlar için Yardım Derneği tarafından yapılan açıklamada, protestoların başından bu yana 850 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

  Myanmar ordusu, 1 Şubat'ta Aung San Suu Kyi'nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Ligi’nin (NLD) Kasım 2020'de yapılan genel seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle yönetime el koymuştu. Darbenin ardından Myanmar'da 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edilmişti. Yasaklara rağmen darbeye tepki gösteren halk protestolarını sürdürüyor.

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü #3

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü #4

  BM: Myanmar’daki protestolarda en az 18 kişi öldürüldü #5


  Görüş Bildir