Euro
15.4937
-0.36%
Dolar
13.6458
-0.3%
Altın
783.32
-0.19%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
698.083
-1.22%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C

  BM temsilcisi O'Brien Halep için dünyaya yalvardı

  BM Güvenlik Konseyi, Halep'te artan çatışmalar ve "alarm verici" insani durumu görüşmek üzere acil toplandı.
  • AA
  • 01.12.2016 - 07:08
  BM temsilcisi O'Brien Halep için dünyaya yalvardı

  Oturumda konuşan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, BMGK'nın Suriye'de 5 yıldan uzun süredir devam eden savaşın milyonlarca kişi üzerindeki yıkıcı etkisini, insani yardım, sivillerin korunması ve siyasi çözüm için yapılan çağrıları görmezden geldiğini söyledi.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #1

  "HALEP'İN DOĞUSU, 150 GÜNDÜR KUŞATMA ALTINDA"

  Son birkaç günde Halep'in doğusunda artan saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 25 bine ulaştığını belirten O'Brien, binlerce insanın daha yerinden edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

  Halep'in doğusunun 150 gündür kuşatma altında olduğuna dikkati çeken O'Brien, insanların abluka, çatışma ve hava saldırıları altında daha fazla hayatta kalamayacakları uyarısında bulundu.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #2

  BM TEMSİLCİSİ, HALEP İÇİN YALVARDI

  O-Brien, "Halep'in doğusunun devasa bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz." dedi.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #3

  BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda, daha önce terör örgütü El-Nusra üyelerinin silahlarını da alarak Halep'i terk etmeleri teklifinin hala masada olduğunu söyledi.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #4

  İNGİLTERE VE ABD'DEN RUSYA'YA ELEŞTİRİ

  Oturumda konuşan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'ya yüklendi.

  Rycroft, Rusya'nın BMGK'daki Suriye'ye yönelik kararları veto etmesini ve sivilleri aç bırakmayı bir savaş taktiği olarak kullanan rejimi desteklemesini eleştirdi.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #5

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Power da BMGK'da oylanacak İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından hazırlanan 10 günlük "insani mola" tasarısının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

  Power, Rusya'nın BMGK'da oylanacak karar tasarısını veto etmesinden endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

  Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Batılı ülkeleri iki yüzlülükle suçlayarak dikkatlerin Halep'e çekildiğini ancak Irak'ın Musul kentinde ve Yemen'de de insani durumun son derece endişe verici olduğunu söyledi.

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #6

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #7

  BM temsilcisi O Brien Halep için dünyaya yalvardı #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir