AA & Ensonhaber

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ikinci yıl dönümü nedeniyle oturum düzenlendi.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, Ukrayna'daki savaşı sadece Rusya'nın istediğini ve Rusya'nın sorumluluğunun bulunduğunu belirterek, " istese şu anda savaşa son verir ama Ukrayna'dan askerlerini çekmeyerek bunu yapmamayı tercih ediyor" dedi.

Rusya'nın başlattığı savaşın çok sayıda insanı etkilediğini kaydeden Sejourne, özellikle gıda ve enerji krizinin en zor durumda olan ülkeleri etkilediğini ifade etti.

Sejourne, "Bu savaş yasa dışı ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nı ihlal ediyor" vurgusunda bulundu.

Sivillerin öldürülmesi, tecavüz ve işkence vakalarını en sert şekilde kınadığını belirten Sejourne, "Bu suçlar cezasız kalmamalı" dedi.

"Putin'in başarısız olmasını sağlamalıyız"

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i hedef alarak BM'nin egemen bir ülkesini işgal etmekle suçladı.

Putin'in bunu hiçbir meşru gerekçe ya da Ukrayna'dan tehdit olmadan yaptığını savunan Cameron, "Putin, bir ara bunun kardeşler arasında bir savaş olduğunu söyledi. Bu nasıl saçma bir mantıktır ki bu kadar can kaybı gerçekleşmiştir? Rusya, BMGK'nin daimi üyesi olarak uluslararası barış ve güvenlik adına sorumluluklarını yerine getiriyor mu? İşgali meşrulaştırmak için daha kaç saçma gerekçe sunacaklar? Ukrayna'nın varoluşsal tehdit olduğunu söylüyorsunuz, sonra aslında Ukrayna'nın var olmadığını dile getiriyorsunuz, NATO'yla mı savaşıyorsunuz yoksa Nazilerle mi? Sadece Putin rejimi Naziler gibi davranmaktadır. diye konuştu.

Cameron, tüm BM üyelerinin savaşının etkilerine maruz kaldığını belirterek, "Eğer bir ülkeye ceza olmadan başka bir ülkeyi işgal edebileceği düşüncesine inandırırsak o zaman her ülkenin bu durumla karşılaşabileceği korkunç bir durum ortaya çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

BM üye ülkelerinin sınırlarının ihlal edilemeyeceğinin altını çizen Cameron, "Bu yüzden Putin'in başarısız olmasını sağlamalıyız. Pes etmemeli ve güçlü durmalıyız" dedi.

"Putin yalanlarla tarihi yeniden yazmaya çalışıyor"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield da Rusya'nın tüm çabalarına rağmen yalanlarının görüldüğünü belirterek, "Putin, yalanlarla tarihi yeniden yazmaya çalışıyor. Böylelikle Ukrayna halkının ve uluslararası toplumun direncini kırmak istiyor" diye konuştu.

Bunun gerçekleşmesine izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Greenfield, Ukrayna'nın hem Putin'in işgalini engellemeye çalıştığını hem de dünyayı doyurmak için çaba sarf etmeye devam ettiğini dile getirdi.

Greenfield, uluslararası toplumun Ukrayna'ya destek olması gerektiğini belirterek, "Rusya bugün silahlarını bırakırsa Ukrayna'daki savaş sona erer. Bu savaşta sadece tek bir saldırgan var ve tek bir taraf savaşa son verebilir" değerlendirmesinde bulundu.

"AB, ABD'nin uydusu haline geldi"

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise toplantının Batılı devletler tarafından düzenlendiğini, geçen seneki toplantıyla aynı amacı taşıdığını belirtti.

Dışişleri bakanlarının geçen sene de New York'a sürüklendiğini ve birbirinin kopyası aynı açıklamaları yaptığını dile getiren Nebenzia, Ukrayna'nın tamamıyla başarısız olduğunu savundu.

Nebenzia, Batı'nın Ukrayna'ya silah pompalamaya devam ettiğini belirterek Ukrayna hükümetinin bağımsızlıktan yoksun ve yozlaşmış olduğunu iddia etti.

Avrupa Birliği'nin ABD'nin bir uydusu haline geldiğini kaydeden Nebenzia, birliğin çok ciddi mali bedel ödediğini ve Rusya karşıtı propagandaya devam ettiğini kaydetti.

"Rusya'nın adı artık saldırganlık, savaş suçları ve barbarlıkla anılıyor"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise "Rusya'nın adı artık saldırganlık, savaş suçları ve barbarlıkla anılıyor" dedi.

Kuleba, ancak birlikte hareket ederek saldırganın durdurulacağını ve uluslararası barış ve güvenliğin tekrar inşa edilebilineceğini kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden hemen önce uyarıda bulunduğunu hatırlatan Kuleba, "Beni o gün dinlemeyenler lütfen bugün dinlesin. Ya Rusya'yı bugün Ukrayna'da durdururuz ya da dünyanın başka yerlerinde milyonlarca can alacak ateşe tanık oluruz" ifadelerini kullandı.