Euro
10.7956
0.42%
Dolar
9.2411
0.32%
Altın
531.1
0.63%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
592.252
-0.50%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C
  BMW fabrikasında işçiye Türkçe konuşma yasağı

  BMW fabrikasında işçiye Türkçe konuşma yasağı

  Türkiye'de satış rekorları kıran BMW, Almanya'daki fabrikasında Türklere konuşma yasağı getirdi.
  • Haber Merkezi
  • 19.03.2019 - 10:02

  BMW'nin Almanya'daki fabrikasında yaşanan skandal ortaya çıktı.

  Münih kenti yakınlarındaki Garching fabrikasında çalışan Alman ustabaşı, Türk çalışanlarına Türkçe konuşma yasağı getirdi.

  50 farklı milletten 7 bin kişiyi çalıştıran BMW'nin Türk işçilerine yönelik uyguladığı bu politika tepkileri de beraberinde getirdi.

  Üstelik bu yasak sadece fabrika içerisinde değil, sosyal alanları da kapsıyor.

  TÜRKLER ŞİKAYETÇİ OLDU

  Ayrımcılık karşısında sessiz kalmayan Türk işçiler, Alman ustabaşını sendikaya şikayet etti.

  BMW fabrikasında işçiye Türkçe konuşma yasağı #1

  BMW'DEN AÇIKLAMA

  Açıklamada, "120 ayrı milliyetten insan çalıştıran BMW tesislerinde, 'Türkçe konuşma yasağı' olması mümkün değil. Buna asla müsaade etmeyiz" denildi.

  Başta BİLD gazetesi olmak üzere ülke medyasında geniş yer alan "BMW’de Türkçe konuşma yasağı" başlıklı haberlerle ilgili RedaktionsNetzwerk Deutschland’a açıklamalarda bulunan BMW İşletmeleri Sözcüsü Jochen Frey,

  "Bize de intikal ettirilen, bir vardiya ustabaşımızın 20 kişilik Türklerden oluşan mesai grup arkadaşlarına ‘Burada sadece Almanca konuşacaksınız’ talebi olmuş. Biz de bunu duyar duymaz işletme olarak derhal harekete geçip bu tür bir yasağın bırakın sosyal tesisleri kapsamasını, işyerinde bile asla olamayacağını tüm birimlerimize anlaşılır kesin ve net bir dille ifade ettik" derken, sadece herkesin katıldığı ‘genel çalışma toplantılarında’ Almanca konuşulmasından yana olduklarını belirterek, ‘yasak’ iddialarını yalanladı.

  "HER TÜRLÜ DIŞLAMAYA KARŞIYIZ"

  "BMW işletmelerinde kurumsal olarak kesinlikle bir ‘Türkçe konuşma yasağı’ hiç bir an gündemde olmadı ve olamaz" diyen BMW İşletmeleri Sözcüsü Frey, 120 milliyetten çalışanlarından bir kişiye bile herhangi bir ayrımcılık veya ona benzer yasakların olamayacağını, böyle şeylere hiç bir zaman  izin vermeyeceklerini belirtirken; dışlamanın her türlüsüne de asla tahammül etmelerinin söz konusu olmadığını vurguladı.

  BMW fabrikasında işçiye Türkçe konuşma yasağı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir