Çavuşoğlu'ndan, İngiltere ile serbest ticaret mesajı
İHA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz çarşamba günü İngiltere'ye resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkent Londra'da mevkidaşı Dominic Raab ve Başbakan Boris Johnson ile bir araya gelen Bakan Çavuşoğlu, Financial Times'a röportaj verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin İngiltere ile sanayi ürünleri, tarım ürünleri ve hizmetleri kapsayan serbest ticaret anlaşması imzalamaya çok yakın olduğunu açıkladı.

İKİ ÜLKE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALAYACAK

Serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin çok iyi gittiğini ve sonuçlandırmaya çok yakın olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, "İkili ticaretimizin hacmine bakarsanız bunun yüzde 95'ini sanayi ürünleri oluşturuyor ve bu konuda mutabık kaldık. Yüzde 5'i ise tarım ürünleri ve hizmetlerden oluşuyor." dedi.

Çavuşoğlu'ndan, İngiltere ile serbest ticaret mesajı

20 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

İngiltere'nin Türkiye'nin "stratejik müttefiki" olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, İngiltere'yle Brexit sonrası dönemde ikili ticareti arttırmayı kararlaştırdıklarını, bu kapsamda 20 milyar dolarlık bir hedef belirlediklerini belirtti.

Çavuşoğlu, serbest ticaret anlaşmasının yanı sıra, Türk vatandaşlarının İngiltere'de iş kurmasına olanak sağlayan Ankara Anlaşması'na benzer başka bir anlaşmayı da müzakere ettiklerini ifade etti.

TİCARET BAKANLARI GÖRÜŞECEK

Gazeteye konuşan İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de, ticaret anlaşması görüşmelerinin "iyi ilerlediğini" ve Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss ile Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Ranil Jayawardena'nın gelecek hafta Türk mevkidaşlarıyla bir araya geleceğini belirtti.

Çavuşoğlu'ndan, İngiltere ile serbest ticaret mesajı

TÜRKİYE'NİN İKİNCİ EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Öte yandan haberde, İngiltere'nin Almanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci en büyük ticaret ortağı olduğu ve İngiltere'yle bir serbest ticaret anlaşmasına varılmasının özellikle otomobil üreticileri, tekstil fabrikaları ve beyaz eşya üreticileri için kritik kabul edildiği belirtildi.

İngiltere-Türkiye arasındaki toplam ticaretin geçen yıl 18.8 milyar sterline ulaştığı anımsatılan haberde, Türkiye'de aralarında BP, Shell, HSBC, Aviva ve Diageo'nun da olduğu 2 bin 500'den fazla İngiliz şirketi bulunduğuna vurgu yapıldı.

Türkiye'nin İngiltere'ye ihracatını ise büyük ölçüde araç, beyaz eşya ve tekstil ürünlerinin oluşturduğu belirtildi.