AA

Cenevre Üniversitesi öğrencileri, Filistin'e destek eylemi düzenledi.

Rektörlük, kampüsün boşaltılması uyarısında bulundu ancak öğrenciler buna aldırış etmedi.

İsviçre'de 7 Mayıs'tan bu yana eylemlerini sürdüren öğrenciler, rektörlüğün uyarısını da protesto ediyor.

Öğrencilerin eylemi

Öğrenciler eylemlerine devam ederken, yüzlerce kişi de kampüs dışında öğrencilere destek veriyor. Dışardaki destekçisi sayısı, artmaya devam ediyor.

Üniversitenin güvenlik görevlileri, öğrenci kartı bulunmayanların kampüse girişine izin vermiyor.

İsrail saldırıları nedeniyle 500 sağlık çalışanı öldü

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 138'i hemşire 500 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze Şeridi'nin Deyr el-Belah kentindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'nde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü münasebetiyle hemşirelerin düzenlediği eylemde konuşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Doktor Halil ed-Dekran, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 138 kadın ve erkek hemşireyi öldürdüğünü söyledi.

Filistin halkının ayrılmaz bir parçası

" halkının, 40 binden fazla şehit ve kayıp, 70 binden fazla yaralıyla sonuçlanan bir imha, yerinden etme, açlık, tutuklama ve kitlesel katliam savaşına maruz kaldığını" belirten Dekran, erkek ve kadın hemşirelerin, Filistin halkının ayrılmaz bir parçası olduğunu, yaralılar ve hastaların hayatlarını kurtarmak için ulusal ve insani görevlerini yerine getirdiklerini ifade etti.

33 hastaneyi, 53 sağlık merkezini, 133 ambulansı imha ettiler

İsrail'in sağlık çalışanlarından 500'ünü öldürdüğünü, 1500'ünü yaraladığını, 312'sini ise alıkoyduğunu aktaran Dekran, İsrail'in, 7 Ekim'den bu yana 33 hastaneyi, 53 sağlık merkezini, 133 ambulansı imha ettiğini dile getirdi.

Dekran, uluslararası topluma ve dünyanın özgür insanlarına, sağlık çalışanları ve sağlık kurumlarını koruma, sınır kapılarının açılması için baskı yapma ve tıbbi yardım gönderilmesi çağrısında bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)