Petrol
99.81
-0.20%
Euro
17.5434
-0.03%
Dolar
17.2097
-0.03%
Altın
963.15
0.05%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
353.059
2.43%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı

  Kilise Bakanlığı, ülkede faaliyet gösteren inanç toplumlarının toplu ibadet yapabilmesine izin verdi.
  • AA
  • 19.05.2020 - 08:37
  • Güncelleme : 19.05.2020 - 08:37
  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı

  Danimarka’da, koronavirüs tedbirleri nedeniyle 13 Mart’tan itibaren kapatılan camiler yeniden ibadete açıldı.

  Hükümetin normal hayata dönüşün 2. kademesini hayata geçirmesinin ardından Danimarka Kilise Bakanlığı, kilise ve camilerde farklı inanç toplumlarınca toplu ibadet yapılmasına izin verdi.

  Kuralların gevşetilmesi üzerine, Danimarka’da faaliyet gösteren Türkiye kökenli cemaatin yoğun olduğu camilerin çoğu teravih namazıyla birlikte tekrar açıldı.

  SOSYAL MESAFE VE DEZENFEKTE ŞARTI

  Camilerde, Kilise Bakanlığı tarafından oluşturulan koronavirüs tedbirlerine ilişkin yönetmenlik kuralları uygulandı.

  Bakanlığın açıkladığı yönetmenliğe göre, camide her 4 metrekare için bir kişilik alan, cemaat arasında sosyal mesafe uygulanması, camiye girenlerin ellerini dezenfekte etmesi gibi kurallar yer alıyor.

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı ViDEO

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı #1

  KİŞİ BAŞI 4 METREKARELİK ALAN

  Danimarka İslam Toplumu altında faaliyet gösteren Kopenhag’daki Ayasofya Camisi Dernek Başkanı Abdul Vahit Kart, camide aldıkları önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

  "Kişi başı 4 metrekarelik alanlar çizdik, girişte dezenfekte şişelerimizi koyduk, abdesthanelerimizi kapattık, namaz kılmaya gelenlerin isimlerini ve telefon numaralarını da liste yapıyoruz, herhangi bir durumda yetkililer isterse verebilmek için."

  BAYRAM NAMAZI İÇİN KARAR VERİLMEDİ

  Kart, koronavirüs nedeniyle cemaatin çekindiğini ve ilk gün camiye fazla ilgi göstermediğini aktardı. Vakit namazlarının yanı sıra cuma namazlarının da camide eda edileceğini anlatan Kart, bayram namazı için ise henüz karar vermediklerini belirtti.

  Cemaatten Adem Kılıç da caminin kapalı olduğu sürede namazını evde çocuklarıyla kıldığını ifade etti.

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı #2

  "SEVİNÇTEN UÇUYORUM"

  Kılıç, camide yeniden namaz kılabildiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Bugün sevinçten uçuyorum desem yalan olmaz. Camiye ilk gelince şükür secdesi yapmaya niyet etmiştim ama geldiğimde teravih namazı başlamak üzereydi, yetişemedim.” dedi.

  Danimarka İslam Toplumu’nun yanı sıra Danimarka İslam Kültür Merkezleri Birliği’ne bağlı camiler de teravih namazıyla birlikte kapılarını cemaate açtı.

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı #3

  Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) ise sosyal medya hesabından yayınladığı bildiride, camilerin sadece vakit namazlarına açık olacağını, cuma namazlarına kapalı olacağını duyurdu.

  DTDV, bayramda ise camilerde bakanlığın açıkladığı kurallara uyularak, bayram namazının eda edebileceğini açıkladı.

  Danimarka’da camiler yeniden ibadete açıldı #4

  13 MART'TAN BU YANA KAPALI

  Danimarka’da koronavirüs bağlantılı ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından, 11 Mart ve sonrasında çok sert tedbir kararları açıklayan Başbakan Mette Frederiksen, okulları tatil etmiş, kamu çalışanlarını eve göndermiş, restoranlar, kafeler, kuaförler ve AVM’leri kapatmış, 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesini ve kiliseler ile ülkede faaliyet gösteren inanç toplumlarına toplu ibadeti yasaklamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir