Euro
8.9556
-0.33%
Dolar
7.3662
-0.71%
Altın
442.09
-0.82%
Borsa
1.563
-0.43%
Bitcoin
235.500
-10.52%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Danimarka'da kutsal kitaplara saygı yürüyüşü

  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Kur’an-ı Kerim ve kutsal kitaplara saygı yürüyüşü düzenlendi.
  • AA
  • 20.04.2019 - 09:38
  Danimarka'da kutsal kitaplara saygı yürüyüşü

  Danimarka’da protesto yürüyüşü düzenleyen Müslümanlar, aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki gösterdi. Danimarka’da bir araya gelen 24 Sivil Toplum Kuruluşu (STK), Kur’an-ı Kerim ve kutsal kitaplara saygı yürüyüşü düzenledi.

  Danimarka da kutsal kitaplara saygı yürüyüşü #1

  MEYDANDA PROTESTO

  Aralarında Türk STK’ları, Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV), Danimarka İslam Toplumu (DİT) ve Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Danimarka şubesinin de bulunduğu STK’ların üyeleri, Blaagards Plads Meydanı'nda toplanarak, ellerindeki Kur’an-ı Kerimlerle Kopenhag Belediye Meydanı’na yürüdü.

  Danimarka da kutsal kitaplara saygı yürüyüşü #2

  OLAYSIZ ŞEKİLDE DAĞILDILAR

  Yürüyüş esnasında sloganlar atan ve tekbir getiren grup, meydana ulaşılmasının ardından okunan ezan ve yapılan konuşmaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

  İMZA TOPLANDI

  Gösteriye destek veren STK’lar, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim dahil, kutsal kitapların yakılmasının yasaklanması ve Danimarka’da iki yıl önce kaldırılan "inanca hakaret" yasasının yeniden yürürlüğe konulması için imza topladı.

  Danimarka da kutsal kitaplara saygı yürüyüşü #3

  GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

  Toplanan imzaların siyasilere ulaştırılacağı bildirildi. Rasmus Paludan’ın 23 Nisan gününe kadar başkent Kopenhag’da gösteri düzenlemesini yasaklayan Kopenhag Polisi’nin, gösteri boyunca geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Batı Kopenhag Polisi de Paludan’ın, kendi bölgelerinde gösteri düzenlemesini yasaklamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir