Petrol
97.92
-1.69%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.528
1.18%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  David Cameron: Arınç'ın söyledikleri doğru değil

  David Cameron: Arınç'ın söyledikleri doğru değil

  İngiltere Başbakanı Cameron, Suriye'ye giden üç genç kızla ilgili "Türk Başbakan Yardımcısının üç gün geç bildirimde bulunulduğuyla ilgili söyledikleri doğru değildir" diyerek suçu Türkiye'ye atmaya çalıştı.
  • AA
  • 26.02.2015 - 08:51

  David Cameron: Arınç ın söyledikleri doğru değil #1

  Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda yapılan haftalık "Başbakan'a Sorular" oturumunda, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtikleri tahmin edilen üç genç kızla ilgili soruyu yanıtladı.

  İSTİHBARAT AÇIĞINA CEVAP VEREMEYİNCE TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

  15 ve 16 yaşlarında üç genç kızın Suriye'ye kaçmasını ve İngiliz istihbaratının açıklarını açıklayamayan Cameron suçu Türkiye'ye attı. Cameron'un bu açıklamalarına İngilize çalışan Türk medyasından destek geldi.

  "ARINÇ'IN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU DEĞİL"

  İngiltere İçişleri Bakanı ve Ulaştırma Bakanı'ndan genç kişilerin seyahatlerine ilişkin kuralları acilen gözden geçirmelerini istediğini ifade eden Cameron, "Polisin, Türk yetkilileri bilgilendirme konusunda oldukça hızlı davrandığı kanaatindeyim. Türk Başbakan Yardımcısının üç gün geç bildirimde bulunulduğuyla ilgili söyledikleri doğru değildir. Ama her zaman çıkarılacak dersler vardır" dedi.

  David Cameron: Arınç ın söyledikleri doğru değil #2

  İNGİLİZ ÜÇ GENÇ KIZ IŞİD'E KATILDI - Video

  İNGİLİZ ÜÇ GENÇ KIZ IŞİD'E KATILDI

  Terörle Mücadele Polis Birimi geçen hafta yaptığı açıklamada, 15 yaşındaki Shamima Begum, 15 yaşındaki Amira Abase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana isimli üç genç kızın 17 Şubat günü Londra'daki Gatwick Havaalanından Türk Hava Yolları'nın (THY) TK 1966 sefer sayılı yolcu uçağıyla İstanbul'a gittiklerini kaydetmişti.

  İNGİLİZLERİN ÖVÜNDÜĞÜ İSTİHBARATLARI BİR ŞEY YAPAMADI

  Polis, yakın arkadaş olan üç genç kızın, Suriye'ye ulaşmak ve terör örgütü IŞİD'e katılmak amacıyla Türkiye'ye gittiklerinin tahmin edildiğini kaydetmişti. Polis, kızların bulunması için Türkiye'ye ekip gönderdiğini açıklamıştı. Ancak her daim istihbaratıyla övünen İngilizler kızlar kendi ülke sınırlarından ayrılmadan herhangi bir girişimde bulunmamıştı.

  BUGÜNE KADAR 600 İNGİLİZ SURİYE'YE SAVAŞMAYA GİTTİ

  İngiliz hükümeti, yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının Suriye'ye ve Irak'a savaşmak için gitmiş olabileceğini tahmin ediyor. İngiliz polisi, geçen yıl çoğu Suriye bağlantılı 200'den fazla kişiyi terör şüphesiyle gözaltına almıştı.

  Ülkede önceki hafta yürürlüğe giren yeni terörle mücadele ve güvenlik yasası kapsamında, havayollarından yolcu listelerini paylaşmaları istenmişti. Yasa kapsamında ayrıca sınır polisine şüphelileri durdurma ve pasaportlarına el koyma yetkilisi verilmişti.

  ARINÇ: ÜÇ GÜN SONRA HABER VERDİLER

  Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından önceki gün yaptığı açıklamada, "İngiltere gibi Scotland Yard'ıyla meşhur bir ülkede yakın takibe alınmamış, haklarında daha önce iddialar bulunmuş üç tane kızın ellerini kollarını sallayarak İstanbul'a gelmeleri, geldikten üç gün sonra da uyanıp bize ondan sonra haber vermeleri İngiltere adına bence kınanacak, ayıplanacak bir davranıştır" demişti.

  İNGİLİZ POLİSİ: ÇARŞAMBA GÜNÜ İRTİBATA GEÇTİK

  İngiliz polisi ise dün yaptığı açıklamada, "Kızların Türkiye'ye seyahat ettiklerini öğrendikten sonra, polis 18 Şubat Çarşamba günü Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ile irtibata geçmiştir. O günden bu yana, soruşturmamızda büyük destek ve yardım sağlayan Türk yetkililerle yakından çalışıyoruz" denilmişti. Polis dün akşam ise üç genç kızın Türkiye"den Suriye'ye geçtiklerinin anlaşıldığını bildirmişti.

  "SİZİN KENDİ SINIRINIZDA YAKALAMANIZ GEREKİR"

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da önceki gün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugünlerde de 'üç İngiliz kızının Suriye'ye gidip DAİŞ'e katılmak üzere Türkiye'den gittiği' şeklinde haberler yer aldı. Biz yine aynı soruyu soruyoruz: Bunların terörist eylemlere katılma ihtimaliyle ilgili bilgi varsa bu durdurma eylemini sizin kendi kapılarınızda sınırınızda yapmanız gerekir. Bunu engelleyemiyorsanız, Türkiye ile bu bilgileri paylaşırsınız, Türkiye ile ortaklaşa bunun gereği yapılır" ifadelerini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir