Petrol
113.22
1.15%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.914
-1.15%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C
  Yeni tartışma konusu Hacda selfie

  Yeni tartışma konusu Hacda selfie

  Bu yıl hacca giden Müslümanlar arasında selfie fotoğrafları çekip bunları sosyal medyada paylaşanların sayısının artması eleştiri konusu oldu.
  • 04.10.2014 - 17:53

  Suudi yetkilliler, bugüne kadar Mescid-i Haram’a fotoğraf makineli cep telefonları ile girişi yasaklıyordu. Ancak yasak bu yıl gevşetildi. Yasağın kalkmasıyla çok sayıda hacı adayının fotoğraf çekip bunları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşması din adamları tarafından eleştirildi.

  Yeni tartışma konusu Hacda selfie #1TEPKİ GÖSTERENLER OLDU

  Arap News sitesinin haberine göre, Ciddeli din adamı Asım el-Hakim, selfie fotoğrafların "hac ibadetinin ruhuna aykırı" olduğunu söyledi. El-Hakim, "Meşru bir gerekçesi olmadığı sürece fotoğraf çekilmesi zaten Müslüman din adamları arasında tartışma konusu. Ancak bu tartışmalar hac ve onun ruhu düşünüldüğünde söz konusu değildir. Hz. Muhammed’in sünnetini takip edenler için haccın esası samimiyettir. Peygamberimiz hacca gittiğinde, ‘Allah hiç böbürlenmeden ve gösterişe kaçmadan hac farizanızı yerine getirmenizi ister’ demişti" dedi.

  Yeni tartışma konusu Hacda selfie #2

  "GÖSTERİŞ MERAKI İBADETLERİNİ YOK EDİYOR"

  Riyad’daki İsmali Çalışmalar Enstitüsü’nden Zehra Muhammed de selfie’nin bir "kibir ifadesi" olduğunu belirterek "Mescid-i Haram’da, arkasına Kâbe’yi alıp selfie çektiren ve bunları Facebook’a koyan hacı adayları gördüm. Bu insanlar haccı bir 'sosyal medya fenomeni' haline getiriyorlar. Bunların gösteriş merakı ibadetlerini yok ediyor" ifadesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir