DSÖ: Düşük gelirli bir ülkeye sadece 25 doz aşı verildi

Koronavirüs salgını 1 yıldan fazladır dünyayı etkisi altına alırken, virüse karşı geliştirilen aşıların yoksul ülkelere ulaştırılmasındaki adaletsizlik dikkat çekiyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Dünya Sağlık Örgütü'nün 148. Yönetim Kurulu'nun video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda bu kaygılar ele alındı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, koronavirüs aşılarının tüm ülkelere eşit ve adaletli dağıtılması için ülkelere küresel dayanışma çağrısında bulundu.

DSÖ: Düşük gelirli bir ülkeye sadece 25 doz aşı verildi

"DÜNYANIN ZENGİNLERİ VE YOKSULLARI ARASINDA BAŞKA BİR DUVAR"

Koronavirüs salgınının Çin'in Vuhan kentinde patlak vermesinin ardından geçen 1 yıldan kısa bir zamanda "güvenli ve etkili" koronavirüs aşılarının bulunmasının büyük başarı olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, "Ama şimdi, aşıların bazılarına umut getirmesine rağmen, dünyanın zenginleri ve yoksulları arasındaki eşitsizlik duvarında başka bir tuğla haline gelme tehlikesiyle karşı karşıyayız." uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, isim vermeden bazı zengin ülkelerin aşı üreten şirketlerle ikili anlaşmalara öncelik verdiğini, bunun da 190 ülkenin katıldığı Koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı'nı (COVAX) riske attığını vurguladı.

DSÖ: Düşük gelirli bir ülkeye sadece 25 doz aşı verildi

"DÜŞÜK GELİRLİ BİR ÜLKEYE SADECE 25 DOZ AŞI VERİLDİ"

2020'de yüksek gelirli ülkelerle aşı şirketleri arasında 44, bu yıl ise en az 12 ikili anlaşma yapıldığını aktaran Ghebreyesus, şunları kaydetti:

"Şimdiye kadar en az 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Düşük gelirli bir ülkeye ise sadece 25 doz verildi. 25 milyon değil, 25 bin değil, sadece 25. Açık konuşmam gerekiyor, Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde. Bu başarısızlığın bedeli de dünyanın en yoksul ülkelerinde insan hayatı ve geçim kaynaklarıyla ödenecek."

DSÖ eş güdümünde yürütülen COVAX programı, potansiyel koronavirüs aşısını geliştirmek, üretmek ve başta düşük ve orta gelirli ülkeler olmak üzere tüm ülkelere adil şekilde dağıtmayı hedefleyen küresel girişim olarak kabul ediliyor.

DSÖ: Düşük gelirli bir ülkeye sadece 25 doz aşı verildi

MUTASYONLU VİRÜS, DURUMU KARMAŞIKLAŞTIRDI

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise aşıların tek başına salgını sona erdiremeyeceğine dikkati çekti.

Dünya genelinde geçen hafta virüs nedeniyle 93 bin kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Ryan, "virüs kaynaklı küresel ölümlerin yakında haftada 100 bini geçmesinin beklendiğini" aktardı.

Mevcut ölümlerin yüzde 47'sinin Amerika kıtasında gerçekleştiği bilgisini paylaşan Ryan, Avrupa'da ise ölümlerin hala yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

Ryan, epidemiyolojik durumu "dinamik ve düzensiz" olarak niteleyerek, virüsün daha hızlı yayılan türünün durumu daha da karmaşık hale getirdiğini kaydetti.

DSÖ: Düşük gelirli bir ülkeye sadece 25 doz aşı verildi