Euro
15.5655
0.19%
Dolar
13.7943
0.55%
Altın
789.7
0.4%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
707.777
-3.02%
13ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 13 C
  DSÖ ekibi, Vuhan'da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı

  DSÖ ekibi, Vuhan'da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı

  Koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere salgının ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentine giden DSÖ heyeti çalışmalarına başladı.
  • AA
  • 30.01.2021 - 07:04
  • Güncelleme : 30.01.2021 - 08:01

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, koronavirüsün kökenlerini araştırmak için araştırmalara başladı.

  Heyet, sahadaki ilk inceleme için, salgının ilk günlerinde hastaların tedavi edildiği Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesini ziyaret etti.

  Heyet, ziyaret öncesinde Liang Vannian başkanlığıdaki Ulusal Sağlık Komisyonu heyetiyle bir araya geldi.

  DSÖ ekibi, Vuhan da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı #1

  PAZAR VE VİROLOJİ ENSTİTÜSÜ İNCELENECEK

  DSÖ uzmanları, ilerleyen günlerde ilk vakaların ortaya çıktığı Huanan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı ile koronavirüs salgını öncesinde koronavirüsler üzerine çalışmaların yapıldığı Vuhan Viroloji Enstitüsünde incelemeler yapmayı planlıyor.

  ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşan heyet, 14 Ocak'ta özel uçakla kente gelmişti.

  Kente vardıktan sonra 14 günlük karantinaya alınan heyet, bu süreçte Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

  DSÖ heyeti, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizeler alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

  DSÖ ekibi, Vuhan da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı #2

  KORONAVİRÜS İLK KEZ VUHAN'DAKİ GIDA PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

  Dünya, koronavirüs salgınından ilk kez, Çin'in, 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı"nın ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

  Hastalık, ilk kez Vuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

  Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

  DSÖ ekibi, Vuhan da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı #3

  ÇİN SORUŞTURMA ÇAĞRIŞLARINI GERİ ÇEVİRMİŞTİ

  Çin, daha önce, ABD yönetiminin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

  DSÖ ekibi, Vuhan da koronavirüsün kökenlerini araştırmaya başladı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir