Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.999
-0.37%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C
  Economist dergisinden Yunanistan analizi

  Economist dergisinden Yunanistan analizi

  İngiliz The Economist gazetesi Yunanistan'da yaşanan Syriza zaferinin arkasından Avrupa'nın durumunun ne olacağını değerlendirdi.
  • 30.01.2015 - 09:17

  Economist dergisinden Yunanistan analizi #1

  Ünlü haftalık dergi The Economist, "Yunanistan Euro'dan çıksın mı çıkmasın mı?" tartışmasını kapağına taşıdı. Economist, Euro’ya girişin verdiği kolaylıkla Avrupa fonlarına ve ucuz borçlanmaya dayanarak iç ekonomisi çöküntüye uğrayan Yunanistan'ın seçimlerden sonraki adımının ne olacağını tartıştı.

  “Kimseye borcumuz yok” diyerek tüm “patronlara” meydan okuyan Başbakan Çipras da dahil herkesin Yunanistan'ın Euro içinde kalması gerektiği düşüncesinde olduğunu yazan Economist, yine de Yunanistan'ın birlikten çıkmasının olası görüldüğünü vurguladı.

  THE ECONOMİST'TEN MERKEL'E MESAJ

  Dergi bu krizin baş aktörü olarak ise Yunanistan'a en çok borcu veren Almanya'nın Başbakan'ı Angela Merkel'i hedef gösterdi.

  Hali hazırda AB'nin ekonomik politikalarından rahatsız olan hatta AB'den ayrılmayı düşünen İngiltere, Yunanistan'ın bu tutumundan en fazla rahatsız olan ülke. Yunanistan'a en çok borç veren ülke Almanya ise henüz sakinliğini koruyor.

  Sık sık Türkiye batıyor haberleri yapan, Erdoğan'ı padişah ilan eden, CHP'ye oy verilmesi gerektiğini bile söyleyen İngiliz dergisi The Economist, son sayısında ülkesinin Almanya'ya mesajını Yunanistan'ın ağzından verdi: "Haydi Angela, günümü renklendir!"

  Economist dergisinden Yunanistan analizi #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir