Euro
15.3538
0.9%
Dolar
13.5955
0.78%
Altın
781.06
0.86%
Borsa
2.005
1.2%
Bitcoin
708.306
-1.33%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  El Nusra ABD'ye karşı intikam yemini etti

  Radikal İslamcı El Nusra örgütü, ABD'nin hava saldırılarından intikam alacakları tehdidinde bulundu.
  • 28.09.2014 - 14:21
  El Nusra ABD'ye karşı intikam yemini etti

  El Nusra ABD ye karşı intikam yemini etti #1

  El Kaide'nin Suriye'deki uzantılarından El Nusra Cephesi, ABD ve müttefiklerinin Suriye'de başlattığı operasyonlara tepki gösterdi.

  "İSLAMA KARŞI BAŞLATILMIŞ SAVAŞ"

  Radikal örgütlere karşı başlatılan operasyonu "El Nusra'ya karşı değil, İslama karşı başlatılmış savaş" olarak niteleyen El Nusra sözcüsü Ebu Firaz El Suri, internet üzerinden yayınlanan bir videoda tehditkar açıklamalarda bulundu. "Bu ülkeler, dünyadaki cihat hedeflerini listelerine ekleyerek korkunç eylemler yapıyor" diyen El Suri, "bu savaşın on yıllar boyunca sürebileceğini" savundu.

  AMERİKA VE MÜTTEFİKLER OPERASYON YAPIYOR

  Ağustos ayından beri Irak'taki IŞİD hedeflerini vuran ABD savaş uçakları, geçen haftadan bu yana radikallerin Suriye'deki hedeflerine operasyon düzenlemeye başlamıştı. Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin destek verdiği hava saldırılarına Avrupa'dan da Fransa ve İngiltere aktif olarak katılıyor.

  12 PETROL TESİSİ VURULDU

  Operasyonlarda IŞİD milislerinin öncelikle mali kaynaklarını kurutmayı hedefleyen ABD ve müttefiklerinin hedefinde son günlerde IŞİD'in kontrolündeki petrol rafinerileri bulunuyor. Şimdiye kadar 12 petrol tesisinin vurulduğu belirtiliyor. ABD birliklerinin hafta sonu Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in ele geçirmeye çalıştığı Kobani'ye de ilk kez hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Bu arada ABD'de hazine ve dışişleri bakanlıkları, aralarında bir Türk'ün de bulunduğu bazı kişiler ile iki organizasyonu, IŞİD, El Nusra Cephesi, El Kaide'nin yanı sıra Cemaati İslamiye'ye yardım etmekten terör listesine aldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir